Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  amyz03's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
15
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
16
Face/Off 1997,  R)
17
In Her Shoes 2005,  PG-13)
18
Con Air 1997,  R)
19
National Treasure 2004,  PG)
20
The Wedding Date 2005,  PG-13)
21
High Fidelity 2000,  R)
22
Wedding Crashers 2005,  R)
23
Monsoon Wedding 2002,  R)
24
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
25
Love Actually 2003,  R)
26
Me, Myself & Irene 2000,  R)
27
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
28
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
29
The Sweetest Thing 2002,  R)
30
The Mummy 1999,  PG-13)
31
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
32
Spanglish 2004,  PG-13)
33
Catch Me If You Can 1989,  R)
34
Armageddon 1998,  PG-13)
35
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
36
Madagascar 2005,  PG)
37
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
40
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
41
The Break-Up 2006,  PG-13)
42
There's Something About Mary 1998,  R)
43
Click 2006,  PG-13)
44
Night at the Museum 2006,  PG)
45
Ratatouille 2007,  G)
46
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
47
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
48
Knocked Up 2007,  R)
49
Stardust 2007,  PG-13)
50
Beowulf 2007,  PG-13)
51
Spider-Man 2002,  PG-13)
52
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
53
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
54
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
55
Legally Blonde 2001,  PG-13)
56
Cruel Intentions 1999,  R)
57
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
58
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
59
Honey 2003,  PG-13)
60
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
61
Fantastic Four 2005,  PG-13)
62
Bedazzled 1968,  PG-13)
63
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
64
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
65
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
66
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
67
Alfie 2004,  R)
68
Cold Mountain 2003,  R)
69
The Holiday 2006,  PG-13)
70
Gattaca 1997,  PG-13)
71
Reality Bites 1994,  PG-13)
72
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
73
Serendipity 2001,  PG-13)
74
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
75
Chicago 2002,  PG-13)
76
Jerry Maguire 1996,  R)
77
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
78
Down with Love 2003,  PG-13)
79
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
80
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
81
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments