My Favorite Movies


  1. AmyRawr08
  2. Amy Avengean...

Give list a short description

  AmyRawr08's Rating My Rating
1
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
An excellent film! When I watched Blade for the first time I was hooked. These films introduced me to the Vampire genre. Ryan; amzing, hot, wow! "I was born ready mother fucker" Fuck me, oh fuck me sideways." "I can tell you two things, one; your hairdo is ridiculous two; I ate a lot of garlic and I just farted...silent but deadly."
2
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
The Lost Boys is an amazingly funny film, it portrays the changes that Michael goes through becoming a vampire and how different people around him react and are affected. The soundtrack could be better but overall it's a great movie. One of the best vampire movies to date.
3
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
The only film that really stuck to the original plot of the awsome classic book is this. Bram Stoker's Dracula is a film that will go through time and still be known as one of the best.
4
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein
Mary Shelley's Frankenstein portrays the character of Victor Frankenstein and his struggle to cope with death of loved ones. As a consequence his aspirations become too high and he soons regrets the 'monster' he creates. Unlike all other Frankenstein movies this one sticks to the actuall plot of the book. A fantastic film.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The film does the epic book justice. Viggo Mortensen sets a great performance as do the rest of the cast.
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Like the first movie it does the book justice and i think this is the best movie of the trilogy.
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
One epic movie to another this films consists of amazing actors, beautiful scenery and a breath-taking plot. Amazing.
8
Blade 1998,  R)
Blade
A great vampire movie. A different untypical plot makes this movie watchable and easy to enjoy.
9
Blade II 2002,  R)
Blade II
Almost as good as the first, this movie has style and makes you wonder which side you would rather defend.
10
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
An hilarious movie. Simon Pegg and Nick Frost are uncontrollably funny. Roughly the same context as Shaun of the Dead. The end scenes are amazing.
11
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
One of the best and funniest movies ever. Simon Pegg is a great actor and always delivers comedy in the most unlawful situations.
12
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
A brilliant familyish film. Justin Chatwin does an admirable job.
13
Underworld 2003,  R)
Underworld
A fantastic movie. Vampires vs. Lycans. The love between Selene and Michael is like the supenatural version of Romeo and Juliet.
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
A fantastic follow up film to Underworld. Kate Beckinsale and Scott Speedman are great leads.
15
Miss Potter 2006,  PG)
Miss Potter
A beautiful masterpiece, with perfect scenic countryside a tale of love and disfucntional ways of society and family. Ewan McGregor was brilliant as always.
16
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
One of the best Tim Burton movies. Beetlejuice makes you laugh but also question the effects humans have on things such as paranormal activity.
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A dark fairy tale about a man who only wanted to fit in. Johnny Depp is one of the best actors to grace our screens.
18
UNDEAD 2003,  R)
19
The Pianist 2002,  R)
20
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
A very emotional film. Tom Hanks is fantastic in this movie. I would recommend this to people who have read the book, it does it justice.
21
The Hitcher 2007,  R)
22
Saving Private Ryan 1998,  R)
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I LOVE this movie. It is amazing!
24
Severance 2006,  R)
Severance
Hilarious. This is like Shaun of the Dead, but unlike Shaun of the Dead it has the amazingly amazing Danny Dyer.
25
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
I could watch this film again and again. The characters have depth and the plot is good.
26
Love Actually 2003,  R)
27
About a Boy 2002,  PG-13)
28
Dawn of the Dead 2004,  R)
29
The Omen 2006,  R)
The Omen
I think this was a lot better than the original. Althoguh the original had the better cast.
30
The Mighty Boosh Live 2006,  Unrated)
The Mighty Boosh Live
WOOness! ^_^ Noel Fielding and Julian Barratt are amazing.
31
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
An excellent movie Devon Sawa is a fantastic actor. I thought the plot was good and gave you something to think about.
32
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
This film was just as good as the first but after using the same storyline for three films only changing how they die is a bit well, boring.
33
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Well, the Gecko Brothers (Tarantino & Clooney) were in my opinion, fantastic and I also have to say who came up with the name Titty Twister because they must be a genius. Although the vampire turn in the movie is a bit odd I still love it.

Plus, George Clooney actually looks rather nice.
^_^
34
Day of the Dead 2007,  R)
Day of the Dead
Despite reading all the bad reviews on this movie I felt I had to watch it. This movie was enjoyable. I was expecting Ving Rhames to have a better character, however, I would recommend this to zombie lovers.
35
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
Fantastic. It was worth watching. I love Simon Pegg he is brilliant. Although this movie was a bit predictable it was sweet and different. Loved it.
36
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of the best movies ever made. Ever. Interview With The Vampire travels on a rollercoaster of emotion with depth and meaning. Tom Cruise and Brad Pitt are suprisingly good and pull of their roles admirably, Lestat (Cruise) is amazing and may add rather cute.
37
Once 2007,  R)
Once
This was amazing. 'Tis a classic. I love Glen Hansard, he is brilliant like the soundtrack.
38
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
All I can say is that I love this movie. Jeffrey Dean Morgan, woah, he is nice.
39
The Crow 1994,  R)
The Crow
I love this movie.
One of the best movies in the world.
Ever.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. AmyRawr08
    AmyRawr08 posted 4 years ago

    Flixster - Share Movies


    Blade ^_^