My Favorite Movies
My Favorite Big Screen Movies - this list includes all the feel-good, sing-a-long musical, childlike magical major motion pictures that I really love!
| AmyNF's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 3 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 4 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 6 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 7 |
Bedknobs and Broomsticks 1971, G) |
|
| 8 |
Chitty Chitty Bang Bang 1968, G) |
|
| 9 |
Annie 1981, PG) |
|
| 10 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 11 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 12 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 13 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 14 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 15 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 16 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 17 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 18 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 19 |
Becoming Jane 2007, PG) |



















