Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  amy200686's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
2
Beauty and the Beast 1991,  G)
3
Aladdin 1992,  G)
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
5
Fantastic Four 2005,  PG-13)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
Ghost Rider 2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
14
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
15
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
16
Legally Blonde 2001,  PG-13)
17
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
18
Madagascar 2005,  PG)
19
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
20
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
23
Mulan 1998,  G)
24
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
25
Notting Hill 1999,  PG-13)
26
Peter Pan 2003,  PG)
27
Peter Pan 1953,  G)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
31
Pretty Woman 1990,  R)
32
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
34
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
35
Rush Hour 1998,  PG-13)
36
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
37
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
38
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
39
Shrek 2001,  PG)
40
Shrek 2 2004,  PG)
41
Shrek the Third 2007,  PG)
42
Sleeping Beauty 1959,  G)
43
Speed 1994,  R)
44
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
45
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
46
The Lion King 1994,  G)
47
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
48
The Little Mermaid 1989,  G)
49
The Lord of the Rings 1978,  PG)
50
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
51
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
53
The Mummy 1999,  PG-13)
54
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
55
The Patriot 2000,  R)
56
The Princess Diaries 2001,  G)
57
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
58
The Ring 2002,  PG-13)
59
The Sound of Music 1965,  G)
60
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
61
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
62
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
63
Wedding Crashers 2005,  R)
64
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
65
You've Got Mail 1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments