Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  amw01827's Rating My Rating
1
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Scarlett Johansson how can we not like this film!!
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Amazing special effects
3
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Cant wait for the second film, so spooky
4
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
not quite as funny as Bruce Almighty, but still kept me laughing, lost 1 star for the Morgan Freeman dance at the end!
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
missed the bit at the end after the credits (does anyone have that bit or is it n the net somwhere??)
6
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
one of the best horrors from a game
7
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
another one of the best horrors from a game
8
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
great action , but rushed story, could have easily been split into 3 films rather than all stuck in one, plus dark spider man wasn't evil enough (whats with the eye liner?) not the best but still worth the stars for the special effects - sandman and venom are awesome
9
Fantastic Four 2005,  PG-13)
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
love these films
12
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Love shrek films
13
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
best special effects
14
Fright Night Part 2 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments