Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AmOuNeH's Rating My Rating
1
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
How cute is this movie?!
2
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
No, YES!...I love this movie; although, I would.
3
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
"Mawage. Mawage is wot bwings us togeder tooday. Mawage, that bwessed awangment, that dweam wifin a dweam... And wuv, tru wuv, will fowow you foweva... "
4
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
I AM Sandra Bullock
5
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Clooney, Damon, and Pitt...that is such a great combination....need I say more??!!
6
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
So I've been obsessed with the Phantom of the Opera forever!!! I am so glad they made a movie...and a good one at that! Yes I know all the words to all the songs!
7
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I loved this book and now the movie!...it is so great that good classic books are being movie based, my two favorite things! So I've decided Susan and Lucy are Myhr-bearing women...ask if you want explination.
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Best Movie Ever!!!!
9
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I love this movie, Nicholas Sparks is amazing! I have to say this may even be better than A Walk to Remember
10
Anastasia 1997,  G)
11
Elf 2003,  PG)
Elf
Santa! I know him!!!!
12
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
What ever happened to good movies like this?!
13
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
ya i'm jasmine and i'm still looking for my aladdin...where are you!
14
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
Miracle on 34th Street
Who honestly can say that it is not one of the best movies ever?!
15
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
So I was totally against seeing this movie and then we watched it in English so I found it amazing...yea.
16
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
" Bueller, Bueller, Bueller..."
17
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
This is Missy's and my movie! "It's hard to believe that I couldn't see you were always there beside me...This feeling's like no other, I WANT YOU TO KNOW, I never had someone that knows me like you do, the way YOU DO..."
18
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
Win A Date With Tad Hamilton!
I wish someone knew my smiles :) or would at least want to know them
19
It Takes Two 1995,  PG)
It Takes Two
This is a really great movie
20
Single Santa Seeks Mrs. Claus 2004,  Unrated)
Single Santa Seeks Mrs. Claus
Such a great movie!!
21
Beauty and the Beast 1991,  G)
22
Muppet Treasure Island 1996,  G)
23
City Hall 1996,  R)
City Hall
Oh my! this is such a good movie...if you like this kinda stuff which I do! and Al Pacino did a marvalous job as always.
24
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
no matter what it still makes me cry, and the best part is when tom cruise crys, there is nothing better than when a guy crys
25
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
"tell em Large Marge sent ya..." I love the eyes...good stuff.
26
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie
I used to be a power rangers fanatic, but then again, who wasn't a fan of the original MMPR?!
27
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
28
City of Angels 1998,  PG-13)
29
Coming to America 1988,  R)
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
Grease 1978,  PG)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I love Harry Potter!!
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
37
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
38
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
39
Mulan 1998,  G)
40
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
41
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
42
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
George Cloony...need I say more?
43
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
way better than reading the book, although, my aunt said there isn't any kissing which is why she didn't like it
44
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Who doesn't love this movie?...if you don't, please don't ruin my fun and tell me

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments