Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ammacnak
  2. Amber

i like way too many movies! here are some of my faves, in no particular order...

  ammacnak's Rating My Rating
1
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
2
About a Boy 2002,  PG-13)
3
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
5
Finding Nemo 2003,  G)
6
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
7
Pretty Woman 1990,  R)
8
Hitch 2005,  PG-13)
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
School of Rock 2003,  PG-13)
11
There's Something About Mary 1998,  R)
12
Love Actually 2003,  R)
13
Notting Hill 1999,  PG-13)
14
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
15
Click 2006,  PG-13)
16
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
19
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
20
Pleasantville 1998,  PG-13)
21
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
22
Walk the Line 2005,  PG-13)
23
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
24
Legally Blonde 2001,  PG-13)
25
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
26
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
27
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
28
Elizabethtown 2005,  PG-13)
29
Little Women 1994,  PG)
30
Milk Money 1994,  PG-13)
31
The Abyss 1989,  PG-13)
32
Coneheads 1993,  PG)
33
Tommy Boy 1995,  PG-13)
34
Black Sheep 1996,  PG-13)
35
Billy Madison 1995,  PG-13)
36
Finding Forrester 2000,  PG-13)
37
Wayne's World 1992,  PG-13)
38
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
39
Entrapment 1999,  PG-13)
40
Rising Sun 1993,  R)
41
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
42
John Q 2001,  PG-13)
43
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
44
Secondhand Lions 2003,  PG)
45
Pay It Forward 2000,  PG-13)
46
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
47
Grease 1978,  PG)
48
Casablanca 1942,  PG)
49
Spellbound 1945,  Unrated)
50
Notorious 1946,  Unrated)
51
Gaslight 1944,  Unrated)
52
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
53
Office Space 1999,  R)
54
Failure to Launch 2006,  PG-13)
55
Vertigo 1958,  PG)
56
Charade 1963,  G)
57
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
58
Psycho 1998,  R)
59
His Girl Friday 1940,  Unrated)
60
Dark Passage 1947,  Unrated)
61
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
62
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
63
Holiday 1938,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments