My Favorite Movies
My Favorite Films
| AmirPashaAzad's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 5 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 6 |
Bitter Moon 1992, R) |
|
| 7 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 8 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 9 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 10 |
Scarface 1983, R) |
|
| 11 |
Match Point 2005, R) |
|
| 12 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 13 |
Tabiate Bijan (Still Life) 1974, Unrated) |
|
| 14 |
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997, Unrated) |
|
| 15 |
Besieged 1998, R) |
|
| 16 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 17 |
Memento 2000, R) |
|
| 18 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 19 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 20 |
Damage 1992, R) |
|
| 21 |
Paris, Texas 1983, R) |
|
| 22 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 23 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 24 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 25 |
Darbareye Elly (About Elly) 2008, Unrated) |
|
| 26 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 27 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 28 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 29 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 30 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 31 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 32 |
Shah-re ziba (The Beautiful City) 2004, Unrated) |
|
| 33 |
Hamoun 1992, Unrated) |
|
| 34 |
Fireworks Wednesday (Chaharshanbe-soori) 2006, Unrated) |
|
| 35 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 36 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 37 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 38 |
Under the Olive Trees (Zire darakhatan zeyton) (Through the Olive Trees) 1994, G) |
|
| 39 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 40 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 41 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 42 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 43 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 44 |
Salaam Cinema 1995, Unrated) |
|
| 45 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 46 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 47 |
Death and the Maiden 1994, R) |
|
| 48 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004, PG-13) |
|
| 49 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 50 |
Head in the Clouds 2004, R) |
|
| 51 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 52 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 53 |
Where Is the Friend's Home? 1987, Unrated) |
|
| 54 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 55 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 56 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 57 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 58 |
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) 2003, R) |
|
| 59 |
U Turn 1997, R) |
|
| 60 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 61 |
The Game 1997, R) |
|
| 62 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 63 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 64 |
Far From the Madding Crowd 1967, PG) |
|
| 65 |
Kaghaz-e bikhat 2002, Unrated) |
|
| 66 |
Mainline (Khoon bazi) 2006, Unrated) |
|
| 67 |
Gaav (The Cow) 1971, Unrated) |
|
| 68 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 69 |
Mean Creek 2003, R) |
|
| 70 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 71 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 72 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 73 |
True Romance 1993, R) |
|
| 74 |
Birthday Girl 2001, R) |
|
| 75 |
Bashu, the Little Stranger (Bashu, gharibeye koochak) 1989, Unrated) |
|
| 76 |
Banoo-Ye Ordibehesht 1998, Unrated) |
|
| 77 |
The Remains of the Day 1993, PG)
My Favorite. |
|
| 78 |
The Reader 2008, R) |
|
| 79 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 80 |
Conspiracy 2001, R)
Simple, Slow and Real. One of the best of WW2 ever. Do u ever ask yourself "how can I make a fascinating 90 minutes movie, all in a limited location like a conference room and showing just a meeting?" u may not success doing it but "Frank Pierso" has done it. "Conspiracy" is full of well actings, good detailed subjects, astonishing script and again well actings! |
|
| 81 |
Valkyrie 2008, PG-13)
Despite of the poor casting, I like this film very much. I think after "Downfall" this is the best film which can create a very good atmosphere about the late years of WW2. I appreciate the costume designing and Set Decoration. They are shown very realistic. Cinematography is done great and totally the film is performed in its best way which the role of Bryan Singer is he reason of that! |
|
| 82 |
Revanche 2008, Unrated) |
|
| 83 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 84 |
Bugsy 1991, R)
one of my top 20's. The performance is perfect. I love the script and also directing. Bugsy, himself is one my favourite characters too! |
|
| 85 |
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) 2008, PG-13)
My Favourite. I love the tranquillity of this movie. slow, real and smooth. |
|
| 86 |
Üç Maymun (Three Monkeys) 2008, Unrated) |
|
| 87 |
12 2007, PG-13)
Brilliant. One of the best Russian film I've seen ever (of course not many I've seen!) |
|
| 88 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R)
"Nineteen Eighty-Four" is One of the hardest novels to be fitted for the films. Despite of the very glorious images in the book, which is the wish of every director to re-make them in his film, the concept and idea of the book, is an impossible matter to be completely inserted in the movie and subsequently transfer to the spectator. As an example the lines of book which Winston Smith is reading the Goldstein's Book (chapter 17), which in my idea is the concept core of the book too, has been summarized and also immolate in just two sentences in this movie. (Certainly not a weak point but an inevitable). |
|
| 89 |
A History of Violence 2005, R)
My Favourite. I like the Plot and the directing and I also praise Viggo Mortensen and William Hurt. |
|
| 90 |
Shabe Yalda (Yalda Night) 2001, Unrated) |
|
| 91 |
The Conversation 1974, PG)
"Francis Ford Coppola" is the only director who is the maker of two movies among my top 10 and I can hardly believe this genius made "the conversation" just before his masterpiece "GF II". (Which one should be praised? "Godfather 2" which were made in a busy schedule of Coppola or "The Conversation", a much lighter production before a huge one? Or we should praise Coppola, himself as a brave, peppy young director who own the 70's Hollywood Cinema's Glory. (and a question: what happened to Coppola after 70's?!) |
|
| 92 |
Love in the Afternoon 1957, G)
One of my Favourites. |
|
| 93 |
Rio Bravo 1959, Unrated)
My first movie of John Wayn and I think it is a good start. |
|
| 94 |
Once 2007, R) |
|
| 95 |
20 Fingers 2004, Unrated) |
|
| 96 |
Crazy Heart 2009, R) |
|
| 97 |
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009, R)
My Favourite. Brilliant, Really smart! A must see. |
|
| 98 |
Roman Holiday 1953, Unrated)
My Favourite. |
|
| 99 |
Nafas-e amigh (Deep Breath) 2003, Unrated) |
|
| 100 |
Leaving Las Vegas 1995, R)
A man tries to forget his life, his body and his mind and he decides to drink to death! a very nice story! tangible! |
|
| 101 |
Two for the Road 1967, Unrated)
My Favorite. Avant-guard. Older than his age. |
|
| 102 |
A Separation 2011, PG-13) |
|
| 103 |
The American 2010, R)
My Favorite. I like the tranquility of this film, and I also like the storyline, directing and soundtrack. Nice choice for George. |
|
| 104 |
Brick and Mirror (Khesht va Ayeneh) 1965, Unrated) |
|
| 105 |
Lenny 1974, R)
Well made. |
|
| 106 |
My Blueberry Nights 2007, PG-13)
I like the mini stories of this film and also the dialogues. I don't know why exactly I like this film, maybe because of my own situation while watching it. |
|
| 107 |
Shirin 2008, Unrated)
My Favorite. One of the smartest films ever and one of top 5 films of Kiarostami, IMO. |
|
| 108 |
9 1/2 Weeks 1986, R) |
|
| 109 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 110 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 111 |
Nobody's Fool 1994, R) |
|
| 112 |
Hud 1963, Unrated)
My Favorite. |
|
| 113 |
Cool Hand Luke 1967, PG)
My Favorite. |
|
| 114 |
The Gambler 1974, R) |
|
| 115 |
Midnight in Paris 2011, PG-13)
My Favorite. |
|
| 116 |
Swingers 1996, R)
My favorite. |
|
| 117 |
The Ides of March 2011, R)
*My Favorite.* |
|
| 118 |
Carnage 2011, R)
My Favorite. |














































































































