My Favorite Movies
my mix of faves
| amethyst2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Selena 1997, PG) |
|
| 2 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 3 |
Dance with Me 1998, PG) |
|
| 4 |
Dangerous Minds 1995, R) |
|
| 5 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 6 |
Heartbreakers 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Gift 2000, R) |
|
| 8 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 10 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 11 |
Our Lips Are Sealed 2001, G) |
|
| 12 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 13 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 14 |
Candyman 1992, R) |
|
| 15 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 16 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Casper 1995, PG) |
|
| 18 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 20 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 22 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 23 |
The Land Before Time 1988, G) |
|
| 24 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 25 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 26 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 27 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 28 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 29 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 30 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 31 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 32 |
Gothika 2003, R) |
|
| 33 |
Halloween H2O 1998, R) |
|
| 34 |
Willow 1988, PG) |
|
| 35 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 36 |
Somewhere, Tomorrow 1983, PG) |
|
| 37 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 38 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 39 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 40 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 41 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 42 |
Candleshoe 1977, G) |
|
| 43 |
Mom at Sixteen 2005, Unrated) |










































