My Favorite Movies


  AmeLara's Rating My Rating
1
Grease 1978,  PG)
Grease
the best musical i ever seen
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
the most romantics film after the notebook
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
the best and the most romantics film i ever seen
4
Love Actually 2003,  R)
5
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i love this movie its now one of my favorites movie i loved ist too cute and so beautiful... i want a guy like him like gerry and william jeje i loved im crazy to this movie im really loved this movie its awesome
6
Atonement 2007,  R)
Atonement
im crazy to see this movie its awesome this movie have a golden globe won of the best dramatical movie and have a oscar nomination for the best movie of the year i hope it win that oscar
7
Comeback Season 2006,  PG-13)
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
that movie is very sweet and sad
9
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
that movie is the best of 2006
10
American Beauty 1999,  R)
11
The Prestige 2006,  PG-13)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the best performance of heath ledger he diserve an academy award of his role of the joker
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the best of the 3 parts
21
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
22
Shrek 2 2004,  PG)
23
Shrek the Third 2007,  PG)
24
Cinderella 1950,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments