My Favorite Movies


  ameerah1989's Rating My Rating
1
Memento 2000,  R)
2
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Excellent movie, loved it. Funny, entertaining and satisfying to watch. 'Dash' rules
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazing film in every way possible. Heath Ledger as the Joker, spot on. Nolan is a true genius and one of the best Filmmakers' around today.
4
Fight Club 1999,  R)
5
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Excellent twist, good structured story and excellent casting.
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
7
Seven (Se7en) 1995,  R)
8
Blade 1998,  R)
9
Back to the Future 1985,  PG)
10
28 Days Later 2002,  R)
11
Casino 1995,  R)
12
The Departed 2006,  R)
13
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
One of the best movies of 2005 but please tell me how they got Kong to New York overseas. Excellent CGI.
14
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Loved it and a great cast, it was qutie original and the humor is great. Much better than a shark tale.
15
Jurassic Park 1993,  PG-13)
16
Sophie's Choice 1982,  R)
17
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
I've seen the beginning so many times. Excellent opening and great representation of the true event. Also well acted.
18
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
19
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Hilarious and cringe worthy.
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
21
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
This film is entertaining and has a excellent twist, Nolan is like the master these days of twist and turns. I really enjoyed it and would recommend it to everyone.
22
Liar Liar 1997,  PG-13)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
The Godfather 1972,  R)
26
Aladdin 2002,  G)
27
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
28
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
29
American History X 1998,  R)
30
Lucky Number Slevin 2006,  R)
31
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best films ever made such an original changed alot in the making of movies. Excellent martial arts.
32
Speed 1994,  R)
33
Rain Man 1988,  R)
34
Pride and Prejudice 2005,  PG)
35
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I've seen this film like a thousand times, and still love every part of it. Bill Murray is hilarious.
36
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Chilling and humorous at the same time. I really like this film, and it really makes you think about things such as fate and coincidence.
37
What About Bob? 1991,  PG)
38
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
39
American Beauty 1999,  R)
40
GoodFellas 1990,  R)
41
Big Fish 2004,  PG-13)
42
Back to the Future Part II 1989,  PG)
43
Peter Pan 1953,  G)
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
45
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A good adaptation of the book and well casted film. Very exciting to watch and good special efffects.
46
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Love it
47
Bad Boys 1995,  R)
48
Training Day 2001,  R)
49
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
I find films about fate so interesting to watch.
50
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
51
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
52
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
53
A Clockwork Orange 1971,  R)
54
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
55
The Breakfast Club 1985,  R)
56
The Shawshank Redemption 1994,  R)
57
Billy Elliot 2001,  R)
58
Snatch 2001,  R)
Snatch
Every time it's on tv i've got to watch it. One of Guy Richie's best.
59
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
60
She's All That 1999,  PG-13)
61
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A excellent and original film, one of the best historical epics i'vve seen. Well deserved oscar for Russel Crowe. Also a good performance by Joaquin phoenix.
62
Matchstick Men 2003,  PG-13)
63
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
One of the best Scorsese and DeNiro colaborations.
64
Coming to America 1988,  R)
65
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
66
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Love it
67
Donnie Darko 2001,  R)
68
Little Miss Sunshine 2006,  R)
69
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Funny, funny, funny. One of his best comedies.
70
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
71
Elf 2003,  PG)
72
Face/Off 1997,  R)
73
The First Wives Club 1996,  PG)
74
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
A classic and a tear jerker when you first watch it. One of the best movies i watched as a kid.
75
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
76
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
Jim carey plays this character so well, hilarious.
77
Beauty and the Beast 1991,  G)
78
Trading Places 1983,  R)
79
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
80
Schindler's List 1993,  R)
81
Mulan 1998,  G)
82
The Little Mermaid 1989,  G)
83
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Watched the beginning, middle and end on three different occassions.
84
Jarhead 2005,  R)
85
The Gift 2000,  R)
86
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
87
Cinderella 1950,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments