My Favorite Movies


  AmbertoBalsam's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Mulholland Drive 2001,  R)
3
The Baby of Mâcon 1993,  Unrated)
4
El Topo 1971,  Unrated)
5
Brazil 1985,  R)
6
Amores Perros 2000,  R)
7
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
8
Dolls 2002,  Unrated)
9
The Big Lebowski 1998,  R)
10
The Holy Mountain 1973,  R)
11
Blade Runner 1982,  R)
12
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
13
Eraserhead 1977,  R)
14
Fargo 1996,  R)
15
Dreams 1990,  PG)
16
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
17
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
18
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
19
Full Metal Jacket 1987,  R)
20
Dancing In The Dark 1995,  PG-13)
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
22
Trainspotting 1996,  R)
23
Videodrome 1983,  R)
24
Lost Highway 1997,  R)
25
Blue Velvet 1986,  R)
26
Dead Ringers 1988,  R)
27
The Fly 1986,  R)
28
The Elephant Man 1980,  PG)
29
Seven (Se7en) 1995,  R)
30
Sonatine 1993,  R)
31
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998,  R)
32
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
33
25th Hour 2002,  R)
34
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
35
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
36
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
37
Crash 1996,  NC-17)
38
Pi 1998,  R)
39
The Virgin Suicides 1999,  R)
40
Fight Club 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments