My Favorite Movies
Some of my favorite movies...not in any particular order
| amazonagent22's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 2 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 3 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 4 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 5 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 6 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 7 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 9 |
Saw 2004, R) |
|
| 10 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 11 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 12 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 13 |
Grindhouse 2007, R)
Once again a movie with a great concept is apparently too 'high concept' for the general movie audience that would rather see regurgitated, mass produced crap in the theatres! Apprently watching a movie for 3hrs is too much to bear for many but they can sit down and watch a 2 hr American Idol results show on tv. Everything that you see on the poster is delivered in the movie; explosions, sex, monsters, speed and just ass-kickery all around! Where's the problem!? I'm happy that I got to see this film as a whole before they split it up in the theatres and possibly on DVD (gods forbid) and I would hope more people would see it in this manner as well. |
|
| 14 |
300 2007, R) |
|
| 15 |
The Midnight Meat Train 2008, R) |
|
| 16 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 17 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 18 |
The Monster Squad 1987, PG-13) |
|
| 19 |
High Tension (Switchblade Romance) 2003, R) |
|
| 20 |
The Descent 2005, R) |
|
| 21 |
The Thing 1982, R) |
|
| 22 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 23 |
30 Days of Night 2007, R) |
|
| 24 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 25 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 26 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 27 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 29 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 30 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 31 |
Creepshow 2 1987, R) |
|
| 32 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 33 |
Desperado 1995, R) |
|
| 34 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 35 |
Fargo 1996, R) |
|
| 36 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 37 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 38 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 39 |
The Last Dragon 1985, PG-13) |
|
| 40 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 41 |
Sin City 2005, R) |
|
| 42 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 43 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 44 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Total Recall 1990, R) |













































