My Favorite Movies


  amarsh07's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
2
Stand by Me 1986,  R)
3
Dazed and Confused 1993,  R)
4
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
5
Halloween 1978,  R)
6
The Return of the Living Dead 1985,  R)
7
The Monster Squad 1987,  PG-13)
8
The Natural 1984,  PG)
9
The Karate Kid 1984,  PG)
10
Major League 1989,  R)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Dawn of the Dead 1978,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
14
Friday the 13th 1980,  R)
15
Halloween II 1981,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
17
Ninja III - The Domination 1984,  R)
18
The Evil Dead 1981,  R)
19
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
20
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
21
Enter the Ninja 1981,  R)
22
My Bloody Valentine 1981,  R)
23
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
24
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
25
Poltergeist 1982,  PG)
26
Day of the Dead 1985,  Unrated)
27
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
28
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
29
Back to the Future Part II 1989,  PG)
30
Terror Train 1980,  R)
31
The Exorcist 1973,  R)
32
American Pie 2 2001,  R)
33
American Pie 1999,  R)
34
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
35
The Wizard 1989,  PG)
36
Ghostbusters 1984,  PG)
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
38
Porky's 1981,  R)
39
Cannonball Run II 1984,  PG)
40
The Running Man 1987,  R)
41
The Terminator 1984,  R)
42
Total Recall 1990,  R)
43
The Program 1993,  R)
44
Kickboxer 1989,  R)
45
Bloodsport 1986,  R)
46
American Ninja 1985,  R)
47
Up in Smoke 1978,  R)
48
Blow 2001,  R)
49
Scarface 1983,  R)
50
Pulp Fiction 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments