My Favorite Movies


  amandovski's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Stand by Me 1986,  R)
3
Barfly 1987,  R)
4
The Big Lebowski 1998,  R)
5
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
6
The Elephant Man 1980,  PG)
7
Quills 2000,  R)
8
Snatch 2001,  R)
9
Sid & Nancy 1986,  R)
10
American Beauty 1999,  R)
11
Beautiful Girls 1996,  R)
12
Happiness 1998,  NC-17)
13
Being John Malkovich 1999,  R)
14
Closer 2004,  R)
15
The Hours 2002,  PG-13)
16
Scarface 1983,  R)
17
Reservoir Dogs 1992,  R)
18
Sin City 2005,  R)
19
The House of the Spirits 1993,  R)
20
Dog Day Afternoon 1975,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Taxi Driver 1976,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
25
Children of the Corn 1984,  R)
26
Pet Sematary 1989,  R)
27
Identity 2003,  R)
28
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
29
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
30
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
31
GoodFellas 1990,  R)
32
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
33
The Ladykillers 2004,  R)
34
Fargo 1996,  R)
35
Big Fish 2004,  PG-13)
36
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
37
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
38
The Usual Suspects 1995,  R)
39
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
40
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
41
Narc 2002,  R)
42
The United States of Leland 2002,  R)
43
Requiem for a Dream 2000,  R)
44
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
45
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
46
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
47
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
48
Lost In Translation 2003,  R)
49
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
50
School of Rock 2003,  PG-13)
51
The Pianist 2002,  R)
52
Cruel Intentions 1999,  R)
53
The Virgin Suicides 1999,  R)
54
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
55
Dear Wendy 2005,  Unrated)
56
Lord of War 2005,  R)
57
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
58
Kids 1995,  NC-17)
59
Threesome 1994,  R)
60
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
61
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
62
Summer of Sam 1999,  R)
63
54 1998,  R)
64
Even Cowgirls Get the Blues 1994,  R)
65
Clueless 1995,  PG-13)
66
Single White Female 1992,  R)
67
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
68
Natural Born Killers 1994,  R)
69
Boys Don't Cry 1999,  R)
70
Little Women 1994,  PG)
71
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
72
Almost Famous 2000,  R)
73
A Clockwork Orange 1971,  R)
74
The Shining 1980,  R)
75
My Girl 1991,  PG)
76
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
77
Donnie Darko 2001,  R)
78
Road to Perdition 2002,  R)
79
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
80
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
81
The Constant Gardener 2005,  R)
82
American History X 1998,  R)
83
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
84
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
85
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
86
Nell 1994,  PG-13)
87
Forrest Gump 1994,  PG-13)
88
The Goonies 1985,  PG)
89
The Good Son 1993,  R)
90
The Ring 2002,  PG-13)
91
Hide and Seek 2005,  R)
92
High Fidelity 2000,  R)
93
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
94
Legends of the Fall 1994,  R)
95
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
96
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
97
Notting Hill 1999,  PG-13)
98
The Village 2004,  PG-13)
99
Spider-Man 2002,  PG-13)
100
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
101
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
102
Thelma & Louise 1991,  R)
103
Interview with the Vampire 1994,  R)
104
Seven (Se7en) 1995,  R)
105
Sleepers 1996,  R)
106
The Mexican 2001,  R)
107
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
108
Nuremberg 2000,  Unrated)
109
Monster's Ball 2001,  R)
110
Barton Fink 1991,  R)
111
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
112
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
113
The Exorcist 1973,  R)
114
Schindler's List 1993,  R)
115
The Others 2001,  PG-13)
116
Rain Man 1988,  R)
117
Rocky Balboa 2006,  PG)
118
Rocky 1976,  PG)
119
Rocky IV 1985,  PG)
120
The Green Mile 1999,  R)
121
Dead Poets Society 1989,  PG)
122
The Shawshank Redemption 1994,  R)
123
Mystic River 2003,  R)
124
Detroit Rock City 1999,  R)
125
Wag the Dog 1997,  R)
126
One Hour Photo 2002,  R)
127
Pleasantville 1998,  PG-13)
128
Bandwagon 1997,  R)
129
Martin 1978,  R)
130
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
131
The Amityville Horror 2005,  R)
132
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
133
Dark Water 2005,  PG-13)
134
Capote 2005,  R)
135
Mean Creek 2003,  R)
136
The Eye 2008,  PG-13)
137
Ask the Dust 2006,  R)
138
Hard Candy 2005,  R)
139
The Butterfly Effect 2004,  R)
140
Palindromes 2004,  Unrated)
141
Factotum 2005,  R)
142
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
143
The Rescuers 1977,  G)
144
Career Opportunities 1991,  PG-13)
145
If the Shoe Fits 1990,  PG)
146
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
147
Amarelo Manga (Mango Yellow) 2002,  Unrated)
148
Maid to Order 1987,  PG)
149
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
150
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
151
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
152
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
153
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
154
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
155
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
156
Shrek 2001,  PG)
157
Shrek 2 2004,  PG)
158
Sixteen Candles 1984,  PG)
159
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
160
Storytelling 2001,  R)
161
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
162
200 Cigarettes 1999,  R)
163
Oldboy 2004,  R)
164
Bubble 2005,  R)
165
The Ring Two 2005,  PG-13)
166
The Grudge 2004,  PG-13)
167
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
168
The Omen 2006,  R)
169
Seabiscuit 2003,  PG-13)
170
Crash 2005,  R)
171
Brokeback Mountain 2005,  R)
172
Gummo 1997,  R)
173
Airheads 1994,  PG-13)
174
Twenty Bucks 1993,  R)
175
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
176
Bubble Boy 2001,  PG-13)
177
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
178
Garden State 2004,  R)
179
Buffalo 66 1998,  R)
180
Volver 2006,  R)
181
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
182
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
183
Legally Blonde 2001,  PG-13)
184
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
185
Trainspotting 1996,  R)
186
Blue Velvet 1986,  R)
187
Two Sons of Francisco (2 Filhos de Francisco) 2006,  Unrated)
188
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
189
300 2007,  R)
190
X-Men 2000,  PG-13)
191
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
192
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
193
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
194
Unforgiven 1992,  R)
195
Poseidon 2006,  PG-13)
196
Zodiac 2007,  R)
197
Undertow 2004,  R)
198
Fantastic Four 2005,  PG-13)
199
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
200
Juno 2007,  PG-13)
201
Resident Evil 2002,  R)
202
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
203
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
204
Hulk 2003,  PG-13)
205
Little Miss Sunshine 2006,  R)
206
A Time to Kill 1996,  R)
207
Clerks 1994,  R)
208
Mallrats 1995,  R)
209
Clerks II 2006,  R)
210
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
211
Jersey Girl 2004,  PG-13)
212
Dogma 1999,  R)
213
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
214
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
215
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
216
The Illusionist 2006,  PG-13)
217
Finding Neverland 2004,  PG)
218
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
219
Miami Vice 2006,  R)
220
House of Sand and Fog 2003,  R)
221
Wonderland 2003,  R)
222
Alpha Dog 2006,  R)
223
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
224
Open Water 2003,  R)
225
21 Grams 2003,  R)
226
Idiocracy 2006,  R)
227
Kinsey 2004,  R)
228
Back to the Future 1985,  PG)
229
Back to the Future Part III 1990,  PG)
230
Back to the Future Part II 1989,  PG)
231
Ted Bundy 2001,  R)
232
Blindness 2008,  R)
233
Silent Hill 2006,  R)
234
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
235
Secondhand Lions 2003,  PG)
236
Falling Down 1993,  R)
237
Marley & Me 2008,  PG)
238
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
239
The Dead Girl 2006,  R)
240
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
241
Nanny McPhee 2006,  PG)
242
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
243
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
244
2:37 2006,  Unrated)
245
Lonesome Jim 2005,  R)
246
Bobby 2006,  R)
247
Inglourious Basterds 2009,  R)
248
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
249
Good Bye, Lenin 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments