Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  amandavas130's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I LOVE this movie and it gives me hope the there is still great love
2
The Way We Were 1973,  PG)
The Way We Were
I love this movie and I too give up only when forced.
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Classic and my Idol Audrey
4
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
I'm in love with this movie. Love it.
5
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I finally rented this and fell in love with it. Now I have to go buy it
6
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
So much pride and so much prejudice, I love this story.
7
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
My heart loves to watch this movie. This is a good movie for both sexes to watch.
8
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
I love it and can get lost watching it.
9
War and Peace 1956,  PG)
War and Peace
Another favorite Audrey
10
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Love the movie and the fashion.
11
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
I could watch over and over again. Love it.
12
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
To die for love what could be sadder.
13
Two for the Road 1967,  Unrated)
Two for the Road
Perfect couple movie, love it.
14
Fools Rush In 1997,  PG-13)
Fools Rush In
This movie is something I would actually do in life.
15
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
"To die for love what could be more grand"
16
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Can I cry over and over about how much I LOVE this movie
17
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
This movie makes me wish I was a ballet dancer.
18
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
Good old high school movie still love it.
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Love it and could watch it over and over again So cute
20
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
"When your a Jet you stay a Jet from your first cigarette to your last dying day..."
21
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
I love Claire Danes and Leo. A good verson for modern times but LOVE the old one the most.
22
Little Women 1994,  PG)
Little Women
I love Laurie, and all the Little Women. Always have always will.
23
Rebecca of Sunnybrook Farm 1938,  G)
Rebecca of Sunnybrook Farm
Shirley Temple I grew up on her and love her always.
24
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
I love this movie and remember how much the Lord has done for me.
25
Heidi 1937,  G)
Heidi
My favorite Shirley Temple movie.
26
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
I could watch this movie even if it wasn't Christmas. Too Funny!!!
27
The Nun's Story 1959,  Unrated)
28
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
Someday my prince charming will kiss me like this.
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I'm a Star Wars FREAK!!!!
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Star Wars lover for life!!!
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite because it was really good and love the Ewoks. So cute of and Fatty Jaba died and the Princess killed him.
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Love the sequals./ I love the little Anakin.
33
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I love the love story and it was so good. They got married in the end. Yeh!
34
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
of course I love it and own it but it was so sad. I cried a lot. Why did he have to become bad?
35
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Love to watch it when I want to laugh it is really funny
36
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Love it I have watched it over and over again. Thanks sis.
37
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
My sister is to blame for me loving this movie. I love Molly Ringwald movies.
38
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Oh such a good movie for the ladies. It really spoke to my heart when I watched this movie. Oh and I laughed so much.
39
Circle of Friends 1995,  PG-13)
Circle of Friends
I love this love movie. It makes you feel special and gives you hope when you watch it.
40
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
I cry when I watch this movie, and yet laugh a lot. I love it.
41
Grease 1978,  PG)
Grease
Who doesn't love this movie. I'm hopelessly devoted to this movie for life.
42
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
Good movie and I laughed a lot. Love the Queen and L.L.
43
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Who doesn't like Audrey and Gregory. I cryed at the end of this movie too. Why couldn't she be with him?
44
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This one was really good. I love all of this movie.
45
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Really long but I love the little Hobbits.
46
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I love it of course I own it This is my favorite cause it has a great ending.
47
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I love and own it
48
National Velvet 2000,  G)
National Velvet
Grew up watching this great movie. Love this classic.
49
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Really good movie. It's kind of a sad movie. Men can be sick, just kidding.
50
Giant 1956,  G)
Giant
Haven't seen it in a long time but I know I love it.
51
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
Oh my gosh this is such a great movie. This little girl is so bad!!!
52
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Excellent movie. Love Orlando in it. Exciting and powerful.
53
For the Love of Benji 1977,  G)
For the Love of Benji
Benji is the best dog in the world and can't get enough of him.
54
Benji 1974,  G)
Benji
This movie makes me cry every time. Benji your my hero.
55
In Love and War 1996,  PG-13)
In Love and War
Love it and yet it makes me cry cause I wish he would have swallowed his pride and taken her back.
56
Big Business 1988,  PG)
Big Business
Grew up loving this one. My brother and I watched it over and over again.
57
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Very cute and makes us realize we all have strange families.
58
The Newton Boys 1998,  PG-13)
The Newton Boys
I love this hottie movie! So many fine men it this movie.
59
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Love how cute this movie it. Matthew is a hottie.
60
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
Always so fun to watch. Love this movie.
61
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
Cute I love this movie. Watch it, it is cute
62
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Great movie and laughed a lot.
63
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
I watch this movie on repeat at Christmas time. I'll never get tiard of this movie.
64
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
I love this movie cause guys just don't get a clue that it is right in front of them.
65
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I had the time of my life watching this movie over and over again. Love it.
66
The Blue Lagoon 1980,  R)
The Blue Lagoon
This is a great movie. This is a Chrissy and Amanda movie we watched growing up.
67
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Excellent movie and kept me guessing, have to go buy it now.
68
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Very good movie. I really liked it and actually bought it. It keeps you guessing till the end.
69
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
SO cute I loved it and worth buying.
70
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Excellent movie and one you want to buy. Love it so much.
71
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
My favorite and could watch it over and over again.
72
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Really good and loved it. I wish I owned it.
73
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
Love Comes Softly
This is my favorite one of this christian series.
74
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
Love's Enduring Promise
Love this series. Great christian movies
75
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
This was a really cute movie. I loved it.
76
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
I liked this movie and it is a good love story.
77
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
Very good christian movie. I really liked it a lot. Made me Cry.
78
Flicka 2006,  PG)
Flicka
Very good movie and get a box of tissues when you watch it.
79
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
Loved it and cried. Good movie and want to own it.
80
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Then Pop goes my heart... I love the 80"s video. Funny movie. Good and cute.
81
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Good movie. True story of a teacher that made a difference.
82
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
I really liked this movie and it made me cry. I want to own it.
83
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
I really like this movie and don't ever get tiard of it.
84
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Great movie and love it. Very well done. Own it.
85
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Good movie. I really liked it and it made me cry shockingly. I'd buy it.
86
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
I liked it a lot and would buy it. Touching movie how people overcome.
87
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Cute movie and enjoyable. Own it.
88
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Really like this movie. Always makes me cry when he sees her again.
89
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
So good and love the Cinderella story.
90
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I really like this movie and want to own it.
91
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Some people might find this hard to follow but for the smart one I think they will love this movie like I did.
92
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Oh my gosh this is so good. My heart gets sad watching this. Own it.
93
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
One of my favorites and could watch it over and over.
94
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Lots of gangster stuff but I really love this one the most.
95
Munich 2005,  R)
Munich
I really liked this movie and it made me cry. Lots of blood and death. I want to own it.
96
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Good love story and I really loved it. Have watched it over and over again.
97
I Am David 2004,  PG)
I Am David
Very good movie. Take the time to watch it.
98
The Nativity Story 2006,  PG)
The Nativity Story
Excellent movie and really love it. They did a grat job on this movie.
99
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Excellent movie and has a great stoy.
100
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
I love the Godfather and never get sick of it.
101
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Excellent movie and I really cried watching it.
102
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Very good but I think the girl really likes Sparrow. Can't wait to see the next one.
103
300 2007,  R)
300
This movie kicks butt! So awesome and love the action. A keeper and must own.
104
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
One of my favorites of Will Ferrell. I could watch it over and over and always laugh.
105
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Loved it and couldn't stop laughing. So funny and the right kind of corney.
106
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
Dreamer: Inspired by a True Story
I absolutly love this movie and could watch it over and over again.
107
Vanity Fair 2004,  PG-13)
Vanity Fair
Loved it, and it is a keeper. I liked the story and the ending.
108
State Fair 1945,  Unrated)
State Fair
Excellent movie and love the classics.
109
Inventing the Abbotts 1997,  R)
Inventing the Abbotts
I really love this movie and never get sick of watching it. Love the story.
110
We Are Marshall 2006,  PG)
We Are Marshall
Excellent movie and love the actors, but grab a box of tissues if you watch it.
111
The Talk of the Town 1942,  Unrated)
The Talk of the Town
Such a cute movie. It was funny and loved Cary Grant.
112
Bandidas 2006,  PG-13)
Bandidas
Loved it so much. So cute and fun to watch.
113
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
Loved this movie. I just love James Dean, he was a great actor. Good story.
114
The Snows of Kilimanjaro 1952,  G)
The Snows of Kilimanjaro
I really liked this movie and it had a lot of imagery in it. Worth watching.
115
The Children's Hour 1961,  Unrated)
The Children's Hour
Such a good movie, and so intense. Keeps your interest good.
116
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Good movie and makes you think. I wish there would have been more at the end.
117
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
Loved it and laughed. Great movie!
118
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
Very cute and funny. I love the animals in it.
119
End of the Spear 2005,  PG-13)
End of the Spear
This movie is so good and really touches your heart. A true story is always great.
120
The Last Sin Eater 2007,  PG-13)
The Last Sin Eater
Very good and had a great story. Worth the time to watch.
121
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
Such a good movie, but watch with a box of tissues.
122
Houseboat 1958,  Unrated)
Houseboat
I loved this movie so much. This movie is so cute and fun to watch.
123
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
Really good movie. I really liked it.
124
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
This is such a great movie, with a real sad ending.
125
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
I love this movie so much. It give people hope that love never fails.
126
Mansfield Park 1998,  PG-13)
Mansfield Park
This was a great movie, and I loved how it ended.
127
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
I love this movie because it reminds me of something I would do.
128
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Who doesn't love a great musical. Very well done.
129
Return to Me 2000,  PG)
Return to Me
This movie is so great. Love never fails.
130
The Company 2007,  Unrated)
The Company
This movie keeps you guessing. I really liked this movie.
131
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
132
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
One of my most favorite family movies.
133
Miss Potter 2006,  PG)
Miss Potter
This movie is great, but also sad. Loved it.
134
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
This is a real good movie, with a good story.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments