My Favorite Movies


  AmandaLitjens's Rating My Rating
1
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
This movie was supurb!One of my top tens for sure. Memorable performances by the sound guy!
2
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
One of the best films I have ever seen...truly disturbing.
3
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
MMMMMMMMMM....you know where it's been.
4
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
The Stepford Wives
Absotute faveorite!!!!!!!!!!!!!!
5
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
One of my faves right now, I know most might not agree, but I thought the adaptation to film was quite good.
7
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
love love loved this flick
8
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
9
Frailty 2002,  R)
Frailty
I have to say....when Hollywood decided to get celluloid religion...they did a quality job with this movie. Edgy, dark, go dig a hole in the backyard, witty...fantastic! I have to say, yet another fave for me.
10
American Psycho 2000,  R)
11
300 2007,  R)
300
I can only think of one demographic who won't like this movie!!
12
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Just the way I like it.....niiiice and creamy.
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
50 First Dates 2004,  PG-13)
16
Serial Mom 1994,  R)
Serial Mom
Listen to the birds detective...Wohooo, Wohoooo
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
Gladiator 2000,  R)
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
FANFREAKINTASTIC
I love the metaphore at the end HAHAHA
21
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
This is my feel good movie for when I'm having an off day.
22
Dune 1984,  PG-13)
Dune
this used to be one of my faves!
23
The Addams Family 1991,  PG-13)
24
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
26
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
It dragged a little in some places, but overall it was great. Was that the Winchester? LOL
27
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
28
Death to Smoochy 2002,  R)
29
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
The Axe dance kicks ASS!!!!!
30
Heathers 1988,  R)
31
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
one of my faves!!!
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I'm afraid it might be a love story with some robots thrown in....or some robots in love...or i love robots.....
I have to revise this, to explain the three star rating. Give me a bit on this one......
34
The Stuff 1985,  R)
35
Sin City 2005,  R)
36
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I loved this movie. It was grotesque
37
The Omen 2006,  R)
38
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
39
The Prestige 2006,  PG-13)
40
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
I particularilly liked the leg shaving scenario!
41
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
Ohhhhh YAAAAA, how much DO clothes cost in the Matrix? HAHAHAHA
42
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
It has been a long time since I have seen a comedy of this caliber, I have to say this movie is in my top five for sure. Bitter irony at it's best.....a must see!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments