Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  amandacorpse's Rating My Rating
1
The Lake House 2006,  PG)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
5
The Notebook 2004,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Sixteen Candles 1984,  PG)
9
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
10
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
11
The Pink Panther 2006,  PG)
12
Thumbelina 1994,  G)
13
Saw 2004,  R)
14
Saw II 2005,  R)
15
Saw III 2006,  R)
16
Grind 2003,  PG-13)
17
The Princess Bride 1987,  PG)
18
High School Musical 2006,  G)
19
Cars 2006,  G)
20
Grandma's Boy 2006,  R)
21
Accepted 2006,  PG-13)
22
Click 2006,  PG-13)
23
Liar Liar 1997,  PG-13)
24
Billy Madison 1995,  PG-13)
25
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
26
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
27
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
28
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
29
School of Rock 2003,  PG-13)
30
Rock 'N' Roll High School Forever 1991,  PG-13)
31
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
32
Wedding Crashers 2005,  R)
33
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
34
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
35
American Wedding 2003,  R)
36
White Chicks 2004,  PG-13)
37
The Longest Yard 2005,  PG-13)
38
American Pie 1999,  R)
39
American Pie 2 2001,  R)
40
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
41
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
42
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
43
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
44
50 First Dates 2004,  PG-13)
45
First Daughter 2004,  PG)
46
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
47
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
48
She Gets What She Wants 2002,  PG-13)
49
What a man Wants... What a woman Needs 2006,  Unrated)
50
What a Girl Wants 2003,  PG)
51
Hitch 2005,  PG-13)
52
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
53
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
54
A Walk to Remember 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments