My Favorite Movies
| aman3131989's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Frozen 2004, Unrated) |
|
| 2 |
Offside 2007, PG) |
|
| 3 |
Üç Maymun (Three Monkeys) 2008, Unrated) |
|
| 4 |
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) 2007, PG) |
|
| 5 |
My Blueberry Nights 2007, PG-13) |
|
| 6 |
Cashback 2006, R) |
|
| 7 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 8 |
Memento 2000, R) |
|
| 9 |
No Smoking 2007, Unrated) |
|
| 10 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 11 |
Man Jeuk (The Sparrow) (Cultured Bird) 2008, Unrated) |
|
| 12 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 13 |
Dharm 2007, Unrated) |
|
| 14 |
Cut and Paste (Kas wa lask) 2006, Unrated) |
|
| 15 |
Caramel 2007, PG) |
|
| 16 |
Mumbai Meri Jaan 2008, Unrated) |
|
| 17 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 18 |
El Orfanato (The Orphanage) 2007, R) |
|
| 19 |
The Departed 2006, R) |
|
| 20 |
Casino 1995, R) |
|
| 21 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 23 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 24 |
Mithya (VK Ki Kahani) 2007, Unrated) |
|
| 25 |
Black Friday 2004, Unrated) |
|
| 26 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Yuva 2004, Unrated) |
|
| 28 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005, Unrated) |
|
| 29 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 30 |
C+ jing taam (The Detective) 2007, PG) |
|
| 31 |
Waisa Bhi Hota Hai Part II 2003, Unrated) |
|
| 32 |
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) 2007, Unrated) |
|
| 33 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 36 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 37 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 38 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 39 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 40 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 41 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 42 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Idlewild 2006, R) |
|
| 44 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 45 |
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) 1993, Unrated) |
|
| 46 |
Kaante 2002, R) |
|
| 47 |
Zinda 2006, R) |
|
| 48 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 49 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 50 |
Surf's Up 2007, PG) |
|
| 51 |
Return of Hanuman 2007, Unrated) |
|
| 52 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 53 |
Jhankaar Beats 2003, Unrated) |
|
| 54 |
American Pie 1999, R) |
|
| 55 |
Home Delivery: Aapko... Ghar Tak 2005, Unrated) |
|
| 56 |
Oye Lucky! Lucky Oye! 2008, Unrated) |
|
| 57 |
Manorama Six Feet Under 2007, Unrated) |
|
| 58 |
Khosla Ka Ghosla 2006, Unrated) |
|
| 59 |
Chupke Chupke 1975, Unrated) |
|
| 60 |
Anand 1970, Unrated) |
|
| 61 |
Pyaasa 1957, Unrated) |
|
| 62 |
Shree 420 (Mr. 420) 1955, Unrated) |
|
| 63 |
Dil Se 1998, G) |
|
| 64 |
Dev 2004, Unrated) |































































