My Favorite Movies
| alvinakhl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 2 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 3 |
Bubble Boy 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 6 |
American Pie 1999, R) |
|
| 7 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 8 |
Babel 2006, R) |
|
| 9 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 10 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 11 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 12 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 13 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 14 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 15 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 16 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 18 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 23 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 24 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 25 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 27 |
Troy 2004, R) |
|
| 28 |
The Producers 2005, PG-13) |
|
| 29 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 30 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 31 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 32 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Prime 2005, PG-13) |
|
| 34 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 35 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 36 |
The Cider House Rules 1999, PG-13) |
|
| 37 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 38 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 39 |
40 Days and 40 Nights 2002, R) |
|
| 40 |
300 2007, R) |
|
| 41 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 42 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 43 |
Down with Love 2003, PG-13) |
|
| 44 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 45 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 47 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 48 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 49 |
Cocktail 1988, R) |
|
| 50 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 51 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 52 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 53 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 54 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 55 |
Keeping Mum 2005, R) |
|
| 56 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 57 |
Little Miss Sunshine 2006, R)
Starkly hillarious and deeply moving.Wanted Alan Arkin to stay longer though,for he brought all the much needed humour to the show.Kudos for the deserving oscar!!Laughed at the beginning,cried at the middle and cheered at the end.By far, one of the best dysfunctional-family films i've watched so far.Recipe for the movie: coke snorting granpa+perfectionist dad+beauty pageant wannabe daughter+gay suicidal brother+stressed out mom+troubled teenage son= a film that has been robbed of its oscars!! |
|
| 58 |
Constantine 2005, R) |
|
| 59 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 60 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 61 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 62 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 63 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 64 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 65 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 66 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 67 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 68 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 69 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 70 |
Notes on a Scandal 2006, R) |
|
| 71 |
Transformers 2007, PG-13)
Finally!!! After a series of disappointing summer blockbuster,Transformer seriusly 'transformed' my perspective on the 2007 summer releases! The graphics are mind-blowing, and there were never a dull moment despite the (rather) long screen time.But definitely not as long as Pirates though, and that was a lousy piece of ****. The casts are beautiful to look at, especially Megan Fox, Josh Duhamel and Shia LeBouf. Plus the entertaining, though lame-at-times jokes by Shia. Screen stealers are without question, the Autobots and Decepticons. Plus Bumblebee is so adorable!!! Definitely heading to the cinema again...and maybe again. Ultimate masterpiece by Michael Bay and not to be missed!! |
|
| 72 |
Miss Potter 2006, PG)
Simple, sweet and endearing movie portraying the short biography of Beatrix Potter, the author and illustrator of the Peter Rabbit series. Renee Zellweger played the part well enough, although the same cant be said about Ewan Mcgregor. The supporting casts provide enough humour and drama to the movie, especially by Emily Watson. A good watch on lazy Sunday afternoon. |
|
| 73 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 74 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 75 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 76 |
Bobby 2006, R) |
|
| 77 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 78 |
Georgia Rule 2007, R) |
|
| 79 |
Velvet Goldmine 1998, R) |
|
| 80 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 81 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 82 |
Waitress 2007, PG-13) |
|
| 83 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 84 |
The Nanny Diaries 2007, PG-13) |
|
| 85 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 86 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 87 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 1984, Unrated) |
|
| 88 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 89 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 90 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 91 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 92 |
Zack and Miri Make a Porno 2008, R) |
|
| 93 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 94 |
The Reader 2008, R) |
|
| 95 |
Valkyrie 2008, PG-13) |
|
| 96 |
Milk 2008, R) |
|
| 97 |
Revolutionary Road 2008, R) |

































































































