My Favorite Movies


  alquoque's Rating My Rating
1
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
nobody's perfect but wilder: so clever, so funny.
2
My Life Without Me 2003,  R)
My Life Without Me
a fucking master piece
3
Match Point 2005,  R)
Match Point
a true and perfect greek tragedy...
4
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
just poetry
5
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
when you cross the screen to stay with me, everything disappears... after, reality overcomes...
6
The Apartment 1960,  Unrated)
7
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
The Secret Life of Words
Josef: I thought um, you and I, maybe we could go away somewhere. Together. One of these days. Today. Right now. Come with me.
Hanna: No, I don't think that's going to be possible.
Josef: Why not?
Hanna: Um, because I think that if we go away to someplace together, I'm afraid that, ah, one day, maybe not today, maybe, maybe not tomorrow either, but one day suddenly, I may begin to cry and cry so very much that nothing or nobody can stop me and the tears will fill the room and I won't be able to breath and I will pull you down with me and we'll both drown.
Josef: I'll learn how to swim, Hanna. I swear, I'll learn how to swim.
8
Annie Hall 1977,  PG)
9
Whisky 2004,  Unrated)
10
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
11
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
12
Palindromes 2004,  Unrated)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
i confess: firstly, i thought that carrey was going to destroy the whole movie, but i was wrong... he acts actually so well (as the rest of the cast), but the main point is that amazing stoy, so crazy, so, so interesting and so deep. human mind as a labirynth from which we can not run away: our remembers make us the way we are, our brain contents all of us, and maybe even if you have a chance, you would not want to forget. beautiful!! Grondy is a genius...
14
Not Here to Be Loved (Je Ne Suis Pas La Pour Etre Aime) 2005,  Unrated)
15
The Holy Girl (La Nina Santa) 2004,  R)
16
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
17
La Ciénaga 2001,  R)
18
Son Frère (His Brother) 2003,  Unrated)
Son Frère (His Brother)
such a beautiful film, so deep, sad, emotive and lucid. the forgotten and dissapeared brother returns after many time to his brother's side, just to die; explaining those unseen things every family has and trying to solve the ancient problems between them, and with themselves. bruno todeschini is great here, with that rare beauty that exists in the decrepitude. the parallel process of slow degeneration of his body and the peace of mind he starts achieving results very touching and clever, very vivid also. definitively, it's an extremly beautiful movie...
19
Gattaca 1997,  PG-13)
20
Celebrity 1998,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Venus 2006,  R)
23
A Clockwork Orange 1971,  R)
24
Elephant 2003,  R)
25
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
26
Amores Perros 2000,  R)
27
The Dreamers 2003,  NC-17)
28
American Beauty 1999,  R)
29
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
30
Boys Don't Cry 1999,  R)
31
The Science of Sleep 2006,  R)
32
Magnolia 1999,  R)
33
21 Grams 2003,  R)
34
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
i loved that film! sex scenes are just a way to explain the story, just that. and i liked so much that way of exposing them in a sometimes funny (when the boy starts singing!), sometimes sad way... if someone can not see anything more than sex, he had not undestood a thing... it is not porn, it's more a story about lonelyness, i think...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments