My Favorite Movies
Give list a short description
| alpieap's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 2 |
Pride and Prejudice 2005, PG)
i don't care what anyone says, i like this Mr Darcy! He just seems so much more brooding, but at the same time you can guess what he's feeling by certain looks. I thought this adaption was more life like, more relatable, maybe because it's newer. The characters seemed more real somehow. and the cinematography is beautiful. just excellent. |
|
| 3 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 4 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 5 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 6 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 7 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 8 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 9 |
Dirty Dancing - Havana Nights 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Anne of Green Gables 1985, G) |










