Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  alphamisa's Rating My Rating
1
March of the Penguins 2005,  G)
2
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
3
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
4
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
5
Spirited Away 2001,  PG)
6
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
7
Kogitsune Helen (Helen the Baby Fox) 2006,  Unrated)
Kogitsune Helen (Helen the Baby Fox)
Superb movie and Helen-chan so cute~
You'll love fox and your life more ^^
8
Fantasia 2000 1999,  G)
Fantasia 2000
Fantastic!!!!!!!!
9
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
10
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
11
Chicago 2002,  PG-13)
12
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
14
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
15
Hero 2002,  PG-13)
16
Woman on Top 2000,  R)
17
Frida 2002,  R)
18
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
19
Miss Potter 2006,  PG)
20
Dreams 1990,  PG)
Dreams
The first four chapter is beautiful and fabulous.
21
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
22
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
23
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Impressive!!! It's the movie that people who are in love (and want to stay together) should watch. ^^
24
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
25
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
26
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I haven't seen any movie so complicated, sophisticated and darn excited like this!
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
so fantastic movie with gorgeous and brilliant main actors and actress!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments