My Favorite Movies


  ALPENGIRL's Rating My Rating
1
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
*MASTERWORK MOVIE* about civilisations, manipulation and abuse of religion, destruction, good and bad in people....nations, civilisations....
MEL GIBSON IS DIRECTING_perfection - photographer, psihologist and great mind for making point.
2
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
MUST SEE ! But you'll have to research Virginia Voolf first - before watching it.

"Dear Lenard...
To look life in the face. Always to look life in the face...
And to know it for what it is. At last to know it...
To love it for what it is, and then ... to put it away.

Lenard...Always the years betweeen us... Always the years...
Always the love.
Always the hours. "
3
A Single Man 2009,  R)
A Single Man
Beautiful movie. Beautiful soundtrack
4
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
" Life isn't measured in minutes, but in moments ! " watch this movie ! An Astonishing Rarity ! b e a u t i f u l extraordinary !
5
The Kite Runner 2007,  PG-13)
The Kite Runner
There's a way to be good again...................................
6
Instinct 1999,  R)
Instinct
the most powerful movie...in a long time.... ! EVERYONE has to see it !
7
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Robin Williams is masterful and Sciorra perfectly mirrors her soul mate (Williams). Their performances encapsulate all the joy and abject sorrow human life entails. It's a movie that wants you to find real love, see beyond cynicism and grasp the idea of soul mate. And it's all presented in a stunningly gorgeous montage of exquisite colour and symmetry.
..................................and so much more................
8
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
!!! I just adore this movie...
so many thoughts after watching it...
9
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
the saddest movie...EVER...
10
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight)
what is REALITY ?
and what can you do, when you are in terrible life position ?...

open your eyes...
* MUST SEE *
11
The Bubble 2005,  Unrated)
The Bubble
One of the best independent film I've seen for long time. * Imagine there's no countries * It isn't hard to do * Nothing to kill or die for * And no religion too * Imagine all the people * Living life in peace * You may say I am a dreamer * But I am not the only one.
12
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds
Unexpected, moving, inspiring...beautiful....sad....
13
Saving Face 2004,  R)
Saving Face
soo cute, lovely movie :) Inteligent humor. must see !
14
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
this movie should last little longer...but so FUNNY and inteligent humor :) and interesting & adorable :)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
B E U T I F U L. so deep and true
16
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
! Beautiful movie !
17
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
ADORABLE MOVIE
18
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
great movie ! Michelle Pfeiffer's acting skills are so powerful in this movie !
19
Wuthering Heights 1992,  PG)
Wuthering Heights
powerful !
20
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
I am atheist, but this movie is so PERFECT !
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
saddest movie ever... Is it possible and how WONDERFUL and DEEP person must be, to find bride side of life...in the DARKEST PLACE IN THE WORLD...in a war.... trying to make happy people
22
The Fall 2006,  R)
The Fall
The colors, the framing, costumes, lighting, and the backdrops are gorgeous; like something out of a dream. If this was just a visually moving film, that would be enough but there is so much more.
Tarsem Singh's direction is possessed. He manages to capture a kaleidoscope of emotion as diverse and generous as the tones and colors that deliver this movable feast for the eyes. The acting is extraordinary.

It is my sincerest hope that you find this movie as emotive, tender and touching as I.
23
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
so beautilful movie...
24
Agora 2009,  R)
Agora
I just love Alejandro Amenábar's movies! and this is one so special because of the topic. powerful ending. Ahh grrr that stupid fucking religion(s)! destroying all beautiful things in the World.
25
The House of the Spirits 1993,  R)
The House of the Spirits
about doing GOOD and BAD things in life... everything is coming back...to you... through someone you love....
26
The Last Emperor 1987,  PG-13)
The Last Emperor
b e a u t i f u l movie
27
The Silence of the Lambs 1991,  R)
28
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey
......deep. Beautiful.
29
The Others 2001,  PG-13)
30
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Finding yourself is not easy at all...
31
The Godfather 1972,  R)
32
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
INCREDIBLE
33
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
these days....you don's see GOOD movie that often....as in old times...
GRAN TORINO is old school....
thank to Clint Eastwood !
and all I can say : this is what all movies should be
34
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
one of the MOST BEAUTIFUL MOVIES about FAMILY-emotions and LOVE !!!
35
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
so SPECIAL...that there is no other movie to be compared with this one :)
36
Elegy 2008,  R)
Elegy
Touching, Beautiful, Deep.... !
37
The Piano 1993,  R)
The Piano
B E A U T I F U L ...
38
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
the best!
39
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
extraordinary story
40
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
truely great story. MUST SEE.
41
Storm of the Century 1999,  PG-13)
Storm of the Century
one of the best movies, ever !
42
Jamila 1994,  Unrated)
Jamila
one of the most beautiful movies I've watched
43
Fire 1996,  PG-13)
Fire
about love...
and
devotion
and compassion...and TRADITION...
44
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
If These Walls Could Talk 2
wonderful
45
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
inspiring
46
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
GREAT MOVIE !
inspiring
47
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
la revolution!
48
Fight Club 1999,  R)
49
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
BEAUTIFUL
50
Copycat 1995,  R)
51
Things You Can Tell Just By Looking At Her 2000,  PG-13)
Things You Can Tell Just By Looking At Her
beautiful movie...
52
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
53
Tuesdays with Morrie 1999,  Unrated)
Tuesdays with Morrie
about life... living...and the sentences of the dieing one...
54
From Hell 2001,  R)
55
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
funny !
56
Blood & Sand 1922,  Unrated)
Blood & Sand
la pasion
57
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
back to my childhood :)
58
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
59
Malena 2000,  R)
Malena
wonderful ! hard...
60
Farinelli 1994,  R)
Farinelli
POWERFUL emotions... beautiful....so sad...
61
Memento 2000,  R)
Memento
brilliant idea ! so unexpected !
62
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
so beautiful...
63
Indochine 1992,  PG-13)
64
Cube 1997,  R)
65
Good Will Hunting 1997,  R)
66
Wild Things 1998,  R)
67
The Lover (L'amant) 1992,  R)
68
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
Hearts in Atlantis
BEAUTIFUL story... wonderful acting performance...
69
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
must se...
beautiful movie, about LIFE..
and autanasia...

photography in the movie is so wonderful !!!
70
My House in Umbria 2004,  PG-13)
71
Mad Love (Juana la Loca) 2001,  R)
72
The Mambo Kings 1992,  R)
The Mambo Kings
beautiful
73
Maurice 1987,  R)
Maurice
Beautiful
74
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
what a moving story...
75
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
76
Man to Man 2004,  Unrated)
Man to Man
wonderful touching movie... about (not)humanity... mankind...science... living life..
77
Moll Flanders 1996,  PG-13)
78
Troy 2004,  R)
Troy
I adore this kind of movies, epic...

Brad Pitt and Eric Bana : such a wonderful performance !
79
Taken 2008,  PG-13)
Taken
REAL THRILLER !
and such powerful performance of Liam Neeson !
80
Dragonfly 2002,  PG-13)
Dragonfly
wonderful !
81
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
82
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
obssesion ! powerful psychology !
83
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
84
The Matrix 1999,  R)
85
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
wonderful action thriller story. Perfect acting performance. MUST SEE movie !
86
Breaking the Waves 1996,  R)
Breaking the Waves
great, totaly unusual movie..
about STRENGHT of believing...
love..
dependence...
87
The Magdalene Sisters 2002,  R)
The Magdalene Sisters
powerful....
so hard to watch...
88
The Shining 1980,  R)
The Shining
the best psiho_horror I ever watched... and Jack Nicholson made me belive he is crazy :)
89
I Can't Think Straight 2008,  R)
I Can't Think Straight
beautiful!
"You can only find true love when you're true to yourself "

I strongly recommend this movie to anyone with an open mind and a sense of humor.
90
Leo 2002,  R)
91
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
the movie that made me feel so BAD and SICK...after watching it...that hard to have concuration..., SO REAL and so TRUE...!!!
92
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
93
The Devil's Advocate 1997,  R)
94
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
LOVE IT ! :)
totally amasing, funny and fun !!! :)
95
Half Light 2005,  R)
Half Light
ORIGINAL
INTERESTING
MISTERY....
96
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever)
!!!
97
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
this warm but serious film is one of the most creative & unique work I've seen! shows the real meaning of the sentence "A picture is worth a thousand words".
PERSEPOLIS is more than perfect! One of my favorites definitely !
98
Gia 1998,  R)
Gia
so sad,,,
99
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
GOOD !
100
Gray Matters 2006,  PG-13)
Gray Matters
lovely cute funny movie :)
101
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
!!!
102
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
beautiful

-- do not read story plot before watching --
103
The Trap (Klopka) 2007,  Unrated)
The Trap (Klopka)
GOOD
104
Lemming 2005,  Unrated)
Lemming
this is like TOTAL *Lunch* style !
and EVEN BETTER : because there are no mixed up stories and several versions etc, but one story and another one - is metaphor - just to explain better :)

Pretty interesting and unusual movie :)
105
A Map of the World 1999,  R)
A Map of the World
powerful.
106
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Scary with a touching story, gave me a couple of jumps while watching it....! Belen Rueda - brilliant performance !!!

Orphanage is the first film from director Juan Antonio Bayona and was produced by his long-time friend Guillermo Del Toro - director of Pan's Labyrinth.

The Orphanage is the best horror film of 2007 so far and certainly shows Hollywood the true definition of suspense. If you like films dark and brimming with mystery then this is an absolute must-see.
107
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
"What is a ghost? A tragedy condemned to repeat itself time and again? An instant of pain, perhaps. Something dead which still seems to be alive. An emotion suspended in time. Like a blurred photograph. Like an insect trapped in amber." !!!

This film is intelligent poetry on screen -mortality, love, hate, jealousy, greed and redemption are all explored.
It's a story about love and betrayal and the miseries of war visited on a people. It has a lot to teach about the depths of human cruelty, and the grace of sacrifice.

Eduardo Noriega is excellent in his role.
I love Del Toro's films.
108
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs)
... touching, meditating, new levels, meanings, brilliant details and fascinating references; BEAUTIFUL.
The Title is heartbreaking.... Penelope Cruz was amasing.
109
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
beautiful
110
Bella Mafia 1997,  R)
Bella Mafia
I USE TO ADORE THIS MOVIE WHEN I WAS CHILD :)
111
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine)
powerful...beautiful...unusual...
112
Boy A 2007,  R)
Boy A
Powerful (with big P!).
Definitely a must watch!
113
Feast of Love 2007,  R)
Feast of Love
beautiful
114
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
please ,
lets stand up against EVIL AND SICK PEOPLE !
or we will be slaves and robots !
and they will destroy this beautiful Planet totaly !!! :(
115
Zeitgeist: Addendum 2008,  Unrated)
Zeitgeist: Addendum
HAVE TO WATCH IT !

We have to change this World ! make it better place !
116
Earthlings 2010,  Unrated)
Earthlings
* THE MOST IMPORTANT DOCUMENTARY MOVIE EVER *
117
Leonard Cohen: I'm Your Man 2005,  PG-13)
Leonard Cohen: I'm Your Man
ahhhh , so BEAUTIFUL!
118
Leonard Cohen: Live in London 2009,  Unrated)
Leonard Cohen: Live in London
the best concert ever !
119
Red Doors 2005,  R)
Red Doors
Hilarious! Fantastic ! Everyone should watch it !
120
The Edge 1997,  R)
The Edge
powerful movie !
121
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Amazing! *3D viewing is an obligatory*
122
Falling Down 1993,  R)
123
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Inglorious Basterds opens with the phrase, "Once Upon a Time... in Nazi-Occupied France." Personally, this reminds me of the opening of every Asterix book and movie, another comic fantasy in a war-torn occupied France. Like Asterix, Inglorious Basterds is howlingly funny in places, although the film also turns darkly serious.
* Fantastic dialogues *
124
Cracks 2011,  R)
Cracks
powerful performance (Eva Green, Maria Valverde), beautiful direction and capturing plot
125
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
The Girl with the Dragon Tattoo
VERY good detective thriller!
(1st part of Millennium trilogy)
126
Water 2005,  PG-13)
Water
so deep movie...real DRAMA. Speaks about BAD SIDES of traditionaly interpretation...( read more )in of RELIGION, and bad people with their dark sides, how can manipulate with WHOLE SOCIAL GROUP OF PEOPLE : widows...making them miserable...whole life..without LOVE and RESPECT. Can only WATER make them " clean" ?! :( So sad...powerful movie.
127
Ne le Dis à Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)
Ne le Dis à Personne (Tell No One)
Thrilling, inteligent with complexed emotions. Strongly recommended to everyone. The End is so powerful....beautiful.
128
The Visitor 2008,  PG-13)
The Visitor
Passion in life but also a good person & friend can be found in most unexpected places. WONDERFUL MOVIE!
129
Martyrs 2008,  R)
Martyrs
BEYOND unbearable! BEYOND disturbing!
130
Viola di mare (The Sea Purple) 2009,  Unrated)
Viola di mare (The Sea Purple)
Nothing - not her father, not the church - can stop Angela from being with her childhood best friend turned great love - another woman.
Deep, beautiful.
131
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
Okuribito (Departures)
forgiveness... acceptance... life...and death...last memories and departures...
Powerful performance of Masahiro Motoki .
132
Soul Kitchen 2009,  Unrated)
Soul Kitchen
Akin's newest film is pure fun and entertainment!
133
Four Lions 2010,  R)
Four Lions
STRAIGHT TO THE POINT! : religious fanatics in reality.
134
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2010,  PG)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
beautiful
135
Young@Heart 2008,  PG)
Young@Heart
wonderful! sad, funny, feet-stomping, humbling and inspiring! heart touching! The triumph of the human spirit and the strength of will.
136
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek
scary
137
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
138
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
The Piano Teacher (La Pianiste)
great psihology drama. brutally honest.
139
Interstate 60 2002,  R)
Interstate 60
I just LOVE love Bob Gale's movies!
140
Never Let Me Go 2010,  R)
Never Let Me Go
perfectly sad....
141
Zeitgeist: Moving Forward 2011,  Unrated)
142
Die Tür (The Door) 2009,  Unrated)
Die Tür (The Door)
the quilt and regrets... Everybody has ?
143
Montevideo, Bog te video: Prica prva (Montevideo: Taste of a Dream) 2010,  Unrated)
Montevideo, Bog te video: Prica prva (Montevideo: Taste of a Dream)
beautiful & warm

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments