My Favorite Movies
Give list a short description
| alokranj's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 2 |
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943, Unrated) |
|
| 3 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 4 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 5 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 6 |
Late Spring 1949, G) |
|
| 7 |
L'Avventura (The Adventure) 1960, Unrated) |
|
| 8 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G) |
|
| 9 |
Billy Liar 1963, Unrated) |
|
| 10 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |









