Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  aloiselle55's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Sorry fore those who don"t, but I love twilight! The fact that Taylor Lautner is one of the hotest guy on the planet could have something to do with that...XD
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
SOOO beautiful! I cried so much. Best love movie ever!
3
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
The movie is just so cute!
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I just Love this movie. I now see it an other way then I did when I was young
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
I LOVE this movie. The end is like sooo surprising. You tought you had understand evry thing but then POW! They trow you that in your face! Love it
6
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I love taht kind of movie. Actors and actress were great! I read the book last year and I just loved it. But In the last book, I began to get tired but I read it all. I'm waiting for the next movie!
7
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Love Musical movies. Hairspray I one of my favorites. Zac Efron is soo hot lol!
8
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
I did not saw it in 3D but I found it was really really good and I can't wait for the next one because at the end, They clearly say that there will be an other one
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Lord o the ring are sutch great movies. Peter Jackson is awsome and the actors are so good
10
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
WOW. Sooo good. I love Charlize Theron AND Keanu Reeves. They are sutch greats actors. Look like a walk to remember
11
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
All those movies were good. But that one was truly My favorite one.
12
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
So cool! I was stuck to my chair. super film
13
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Scary but makes you realise that it could happen one day. Hope it won't
14
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
I love it!
15
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
I was so shocked when i saw the end. Jonny Depp is really good in this movie !
16
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
God, so strang but so cool. It scared me a lot because I was young when i saw it.
17
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Sutch a beautiful story and at the same time, a great action movie.
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
POTC are really good movies. But favorite was the third one. I Love Jonny Depp, Orlando Bloom and Keira Knightley

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments