My Favorite Movies


  alohacjm's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Great all time movie with history in it.
2
Rodgers & Hammerstein's South Pacific 2001,  PG)
Rodgers & Hammerstein's South Pacific
Love the music! Filmed in Hawaii--better yet!
3
The King and I 1956,  G)
The King and I
Great story of tradition and modern times in Thailand
4
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
Wonderful story and music
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
As good as a box of chocolates, and "ya never know what you're gonna get"
6
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Great cast and movie
7
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
Merly Streep and Dustin Hoffman--great cast and touching story.
8
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Dustin Hoffman in the beginning against the music of Simon and Garfunkel.......Terrific
9
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
Sidny Portier is one of my favorite actors
10
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
I love Hailey Mills--Can't find the Parent Trap she starred on here but an all time favorite movie.
11
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
Cute and good
12
Forever Lulu 2000,  R)
Forever Lulu
Very engaging movie
13
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
Romeo and Juliet in the slums of New York and Natalie Woods was so beautiful. Great music.
14
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Sad story but I love Richard Gere.
15
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
To Sir, With Love
Sidney Portier plays a great role with a great story line. I liked this soooo much better than Stand and Deliver --same basic story but no cussing--made the same exact point.
16
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Great adaptation of the story in the book. Good story.
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Paul Newman and Robert Redford--can you beat that duo?
18
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Dustin Hoffman should have received an academy award for his portrayal of an autistic savant man. Tom Cruise did a great job of acting also. Gives a good picture of autism in an adult also.
19
Grease 1978,  PG)
Grease
Good cast and great music

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. alohacjm
    alohacjm posted 3 years ago

    Guess you can tell--I love musicals!