Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. almalimon08
  2. Alma

Give list a short description

  almalimon08's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
JOHNNY SINGS! LOVE HIM EVENT MORE!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Made me want to go out and be a pirate!!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This is probably one of the best Pirate movies ever made, it has Johnny Depp!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I SAW AN ADVANCE SCREENING AND I LOVED IT, EVEN THE ENDING. WHAT A SHOCKER, GO AND SEE THE MOVIE!
5
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
This is a perfect movie for anyone who thought High School was all fun and games. Drew Barrymore rocks as Josie Grossy.
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I think this is the perfect movie to watch with your boyfriend because it is very romantic!
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
All I have to say is who isn't a mean girl?
8
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I like how this movie retold the story of Peter Pan. It is very romantic to watch.
9
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Adam Sandler is super sweet and charming, and Drew is so beautiful and so adorable.
10
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
It has Johnny Depp and he looks good. A little cheesy, but classic.
11
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Adam Sandler and Drew Berrymore are classically cute!
12
The Holiday 2006,  PG-13)
13
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
When I saw this movie the first time, it was great because Queen Latifah doesn't try to hide anything!
14
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
The perfect date movie! You can't help to love Huge Grant!
15
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Whatever! As If! Classic lines! No one will ever forget.
16
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Blonds everywhere should be proud! I know I would be
17
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
I thought it was great!
18
Deliver Us from Eva 2003,  R)
Deliver Us from Eva
It is classy and funny, yet romantically beautiful!
19
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Interacial dating works!
20
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
So funny.
21
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
It marked the beginning of Brad Pitt career!
22
Selena 1997,  PG)
Selena
It was ashame she had to die!
23
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
The Fighting Temptations
I thought it was cool! I liked it.
24
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
One of the best thrillers of 07!
25
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
I thought it was sweet!
26
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
I liked the movie, but was disappointed to see the ending!
27
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
I thought it was sexy
28
In the Mix 2005,  PG-13)
In the Mix
It has Mr. USHER RAYMOND
29
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
Sexy and seductive!
30
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Funny and entertaining
31
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Who wants to be a Wedding Crasher?
32
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Funny and KELLY CLARKSON!
33
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
It is a magnificant story about people who are dreamers!
34
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
SOOOO FUNNY! YOU LIKE?
35
Joe Strummer: The Future Is Unwritten 2006,  Unrated)
Joe Strummer: The Future Is Unwritten
Another Johnny Depp Movie, that is going to Rock!
36
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street 1936,  Unrated)
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Johnny Depp is going to sing and I am super excited to see it!
37
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Romantic and amazing and cool!
38
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Divorce, D I V O R C E!
39
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Johnny Depp is so cute and is amazing!
40
Blow 2001,  R)
Blow
Druga and make people do crazy things, but you can learn from mistakes!
41
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
This is romantic!
42
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
A hot version of Icabod Crane!
43
The Astronaut's Wife 1999,  R)
The Astronaut's Wife
Creepy and Distrubing?
44
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
This is Super Romantic, how far a man can go!
45
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Johnny Depp a cross dresser? He is hot!!
46
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leo and Johnny! That is sweet!
47
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
If you did fall in love with him, you have no heart!
48
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
We all have to start somewhere. Horror rocks!
49
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
WOW
50
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Sexy and Seductively wild
51
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
Ocean's Eleven
Great!
52
Babel 2006,  R)
Babel
Such an amazing story and powerful cinematics!
53
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I like Brad!
54
Troy 2004,  R)
Troy
One of the best cast for a movie!
55
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
AMAZING MOVIE!
56
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Justin Timberlake is cool!
57
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
MONIQUE IS GREAT!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments