My Favorite Movies


  allylulu23's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
i couldnt love this film more!!
2
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
This is jus a cool film
3
Scarface 1983,  R)
Scarface
Al Pacino is soo gd in this!! Love it!!
4
Lawn Dogs 1997,  R)
Lawn Dogs
Brill film with gr8, creepy ending!!
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Chick flick Classic
6
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Deals perfectly with problems of growing up
7
My Own Private Idaho 1991,  R)
8
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Creepy and different
9
Brief Encounter 1945,  Unrated)
Brief Encounter
Best black and white film of all time!!
10
Crash 2005,  R)
Crash
so deep and meaningful
11
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
One of my fav comedies of all time
12
Speed 1994,  R)
Speed
Great action packed thriller
13
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
Diabolique (Les Diaboliques)
gr8 film, my first full film all in french!! Creepy and dislusional

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments