My Favorite Movies


  1. allwebdeals
  2. Michael Anto...

Give list a short description

  allwebdeals's Rating My Rating
1
Father of the Bride 1991,  PG)
2
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
3
Father of the Bride 1950,  Unrated)
4
The Princess Bride 1987,  PG)
5
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
6
Count Dracula & His Vampire Bride 1978,  R)
7
Perry Mason: The Case of the Heartbroken Bride 1992,  Unrated)
8
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) 1971,  PG)
9
The Seventh Seal ,  Unrated)
10
The Inn of the Sixth Happiness 1958,  Unrated)
11
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
12
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
13
Spellbound 1945,  Unrated)
14
For Whom the Bell Tolls 1973,  Unrated)
15
Joan of Arc 1948,  Unrated)
16
Casablanca 1942,  PG)
17
Jag är nyfiken - en film i gult (I Am Curious (Yellow)) 1968,  R)
18
Zabriskie Point 1970,  R)
19
Blow-Up 1966,  Unrated)
20
H.O.T.S. 1979,  R)
21
Gothika 2003,  R)
22
Swordfish 2001,  R)
23
The Whole Nine Yards 2000,  R)
24
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
25
Rollerball 1975,  R)
26
Saturday Night Fever 1977,  R)
27
Jungle Fever 1991,  R)
28
Lady in the Water 2006,  PG-13)
29
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
30
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
31
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
32
Poltergeist III 1988,  PG-13)
33
Men in Black II 2002,  PG-13)
34
Wayne's World 1992,  PG-13)
35
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
36
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
37
The Adventures of Mark Twain 1944,  Unrated)
38
I Am Legend 2007,  PG-13)
39
The Roman Spring of Mrs. Stone 1961,  Unrated)
40
Red Dawn 1984,  PG-13)
41
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
42
Summer School 1987,  PG-13)
43
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
44
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
45
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
46
Looking for Mr. Goodbar 1977,  R)
47
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
48
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
49
Winchester '73 1950,  Unrated)
50
It's a Wonderful Life 1946,  G)
51
Rear Window 1954,  PG)
52
The Shootist 1976,  PG)
53
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
54
Shenandoah 1965,  Unrated)
55
Bandolero 1968,  PG-13)
56
Mr. Hobbs Takes a Vacation 1962,  G)
57
The Man From Laramie 1955,  Unrated)
58
Destry Rides Again 1939,  Unrated)
59
Vertigo 1958,  PG)
60
The Prisoner of Zenda 1952,  Unrated)
61
Broken Arrow 1950,  Unrated)
62
The Cheyenne Social Club 1970,  PG)
63
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
64
The Greatest Show on Earth 1952,  R)
65
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
66
Harvey 1950,  Unrated)
67
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
68
How the West Was Won 1962,  G)
69
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
70
A Christmas Carol 1999,  Unrated)
71
Syriana 2005,  R)
72
White Christmas 1954,  Unrated)
73
Out of Sight 1998,  R)
74
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
75
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
76
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
77
Michael Collins 1996,  R)
78
The Toxic Avenger, Part II 1989,  R)
79
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie 1989,  R)
80
Hardbodies 1984,  R)
81
The Lake House 2006,  PG)
82
The Big Doll House 1971,  R)
83
Batman Returns 1992,  PG-13)
84
Death Race 2000 1975,  R)
85
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
86
Kingdom of Heaven 2005,  R)
87
Schindler's List 1993,  R)
88
Gangs of New York 2002,  R)
89
Shining Through 1992,  R)
90
Krull 1983,  PG)
91
Rob Roy 1995,  R)
92
Darkman 1990,  R)
93
Excalibur 1981,  R)
94
Blazing Saddles 1974,  R)
95
Cape Fear 1991,  R)
96
All That Jazz 1979,  R)
97
King Kong 1976,  PG)
98
The True Story of Jesse James 1957,  Unrated)
99
Death Wish 1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments