Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Alluvo's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This was almost one of my favorites out of the whole trilogy. I love the battle at the end....Great directing, great acting, and great music!!!! I love it!!!!!:-D
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The Lord of the Rings trilogy is one of my favorites....The Return of the King was beautiful, from the music to the actual story.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I love this movie! Acting, directing, and the music were all amazing!!! I love it!!!!
:-D
4
The Village 2004,  PG-13)
The Village
I love this movie, the concept of people going back to something peaceful, instead of chaotic, and terrible makes a good plot. And then to have a romantic story in the whole thing makes it all the better. It's soo sweet! And I love the music, and the acting. Both Joaquin Phoenix, and Bryce Dallas Howard did a great job! Really, first time I've seen her act, and it was great! Both of them did great jobs though!
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This movie was sooo beautiful, and great. The acting was excellent, Keira Knightley did a great job! And the whole movie was filmed, and acted out perfectly. The music was also very beautiful. And the sheetmusic for it is great. I would reccommend this movie to anyone. :-D I love it!
6
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This movie is one of the BEST cinderella stories ever!!! This movie has the perfect amount of beauty, drama, love, humor...and more. Drew Barrymore, and Dougray Scott were a great couple, and everything in this movie flowed. One of my favorites....:-D
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
To be honest this is one of my favorite movies. It's sweet, and one of the few romantic movies, that I actually love.
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I thought this movie was good, and witty. Johnny Depp is hilarious, and Orlando Bloom, and Keira Knightley are great.
9
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Kate Winslent, Emma Thompson, and Hugh Grant were all awesome. They all did a great job, and the movie was absolutely lovely.
10
Signs 2002,  PG-13)
Signs
People have said this wasn't M Night's best, but despite what people said, I still saw it. And yes, it's another alien film, but I kind of like the lesson within the film, and I like the dark humor that he added into it. All in all I didn't think it was too bad. And I thought it was pretty funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments