My Favorite Movies
| All739's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 2 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 4 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 5 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
I'm a little later than most here, but i LOVE this movie. I wanted to wait until the shock/hype following Mr. Ledger's death settled before i watched it. It a very good setup for another movie; Batman being hunted. Christian Bale is a doll, of course, but he really does wonderful work as Wayne/Batman again. Heath Ledger has a very Tommy Lee vibe to his character, but who doesnt love Tommy Lee? Only 4.5 stars, though because i dont like Maggie Gyllenhaal for Rachel, i think she lacks the softness-meets-determination and strength that the character needs. |
|
| 7 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 9 |
The Red Violin (Le violon rouge) 1998, R) |
|
| 10 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 11 |
The Virgin Suicides 1999, R)
Holy crap i loved this movie! It is a very pretty movie, the shots and the music are beautifully combined. The story is very unique, even if its a little... creepy and depressing. The boy's adoration of the girls puts the story into an interesting perspective. Its a third person that essentially knows nothing. |
|
| 12 |
The Fox and the Hound 1981, G) |
|
| 13 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 14 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 15 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 16 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 17 |
The Departed 2006, R) |
|
| 18 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 19 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 21 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 22 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 24 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 25 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 28 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 29 |
Center Stage 2000, PG-13) |
|
| 30 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 31 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 32 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 33 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 34 |
Atlantis - The Lost Empire 2001, PG) |
|
| 35 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 36 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 37 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 38 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 39 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 40 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 41 |
Drop Dead Fred 1991, PG-13) |









































