My Favorite Movies


  1. AlKyHolic
  2. Ky

They own. No question.

  AlKyHolic's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Anyone who doesn't like this needs to be shot..
2
American History X 1998,  R)
American History X
This movie is amazing (no, i'm not racist) No words can describe how much i love this movie.
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A film i could watch 1000 times more.
4
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
Ok. I'm a sap. But it was fucking amazing. So screw you monkey boy..
5
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
Yeah...same as above..
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Beautiful. Stunning. An amazing movie.
7
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
This movie is fantastic. It needs to be seen. There's nothing to not like about it.
8
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
A film that needs to be seen by all. It's amazing. If you don't agree it doesn't matter because you're obviously an idiot.
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
An amazing movie. Should be seen by all.
10
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Fantastic movie with a cool little ending
11
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A beautiful story. It shows love can happen even in the most sterile, routined and fucked up neighbourhood.
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A brilliant movie.
13
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
It is absolutely one of the cheesiest movies ever but it is so fantastically cool. It's good for a laugh.
14
Disco Pigs ,  Unrated)
15
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
I bloody love this movie. It was done so well. I loved how he made old school English fit in with modern times.
16
Spun 2002,  R)
Spun
Obviously so much better then Requiem for a dream.
17
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Hilarious
18
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
This was...odd.
19
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Wasn't bad. Jim Carrey was great.
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
A very good movie.
21
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
As good as the first.
22
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
23
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Eeeee. How absolutely amazing was 'The Mask'? Lol.
24
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Very funny, haven't seen it in a while though.
25
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Was funny :-)
26
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Very funny.
27
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
A schweet movie. And Jessica rabbit is hot.
28
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
I haven't seen this in years but i remember liking it.
29
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Was ok..not great.
30
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
I love it, so sue me.
31
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Oh come on..it was amusing at least.
32
Hook 1991,  PG)
Hook
This owned :-D
33
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
I really need to see this again..
34
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
I thought it was pretty lame. Not a Burton best.
35
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
I'm not sure if i like it or not..
36
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Was rather dull. I like the fact that Heath lubed up though, lol.
37
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
FernGully - The Last Rainforest
I don't care what anyone says, this movie rules :-P The soundtrack is ace too
38
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Old classic.
39
Point Break 1991,  R)
Point Break
I thought this movie was great. I may have a biased opinion though considering you see Keanu in a wet T-Shirt. Mmm...
40
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
This film has now made me uber paranoid..
41
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I've seen better. They all had it coming..
42
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
It's great, get over it.
43
Office Space 1999,  R)
Office Space
This film was so funny. It was a lot better then i expected.
44
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Was a good movie, considering the Britishness of it.
45
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Been a few years since i've seen it but i remember it being quite good.
46
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
This was so twisted. I rarely like 'horror' movies but this one was cool. It was disturbing compared to the normal shite they make.
47
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
It would be a sin not to like it..cheesy or not.
48
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Surreal and cool. Definately recommend watching it.
49
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
Cheesy but cool.
50
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
This was hilarious, George owned
51
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Was ok, the effects are cool.
52
Blade II 2002,  R)
Blade II
Normal vampire movie but still good.
53
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Not the best out of them but still good :-)
54
Blade 1998,  R)
Blade
Typical vamp movie but watchable and cool.
55
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This was amazing. It was beautiful and very well done.
56
American Splendor 2003,  R)
American Splendor
Weird and strangely interesting, in a boring way.
57
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Owned..
58
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Obviously owned as well.
59
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Owned too..
60
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
It was good...but it wasn't. i haven't made up my mind yet..Some scenes were really disturbing though.
61
Breakdown 1997,  R)
Breakdown
Very cool considering the lack of attraciton it seems to have.
62
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
Schweet, very good for a somewhat romantic movie.
63
Constantine 2005,  R)
Constantine
This was great with some cool special effects. Though i need to watch it sober one day..
64
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Quite amusing.
65
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
Not as good as the first but still cool.
66
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
Hehe, you have to watch this, it's great.
67
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Yes a typical chick flick but still good.
68
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
Fantastic, should be seen by all.
69
Garden State 2004,  R)
Garden State
I liked this, thought it was a really nice story. I may have to watch it again though..
70
Barbie and the Magic of Pegasus 3-D 2005,  Unrated)
Barbie and the Magic of Pegasus 3-D
I haven't seen it i just wanted Barbie on my page...
71
Shrek 2001,  PG)
Shrek
It's funny..and very quotable.
72
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
A touching story.
73
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
H.I-lari-O.U.S
74
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Cheesy yes, but funny.
75
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
A well done film that i could watch over and over.
76
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I had no doubts about the greatness of this movie before i saw it, and it did not disappoint me :-)
77
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This was cool, good for a laugh. Johnny Depp was amazing in it.
78
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Hilariously funny. Good for a romantic comedy.
79
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
Flowers in the Attic
The book was so much better..
80
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Good, i liked it.
81
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Cool sequel to the first. I prefer the first though.
82
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
A film that will make you as paranoid as fuck when the weather changes the next day..
83
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Very funny :-) Jim Carrey is amazing as usual.
84
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Dark, gothic but easily loved by a lot of people.
85
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Was quite funny
86
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Haven't seen this in a while but i remember it being weirdly cool.
87
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
i gave this an OK because it's quite funny.
88
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
A classic..crap or not.
89
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Relatively amusing, i prefer the first.
90
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Put together they are brilliant..
91
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
A very effective movie, guaranteed to suck you into the terror they went through.
92
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
5*. Amazing.
93
True Romance 1993,  R)
True Romance
A great movie showing romance in a violent world.
94
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Very cool, though it's only one third of a story.
95
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
As good as the first.
96
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
A long but beautiful film.
97
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Come on, it's Die Hard. It's obviously fantastic.
98
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
A cool movie regardless.
99
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
It's beautiful, made me cry like a little girl.
100
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
The Die Hards are great. End of.
101
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments