My Favorite Movies


  aliyanto's Rating My Rating
1
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
It's a story about claiming your passion and pursuing it with excellence whether you make big bucks or not!
2
Amazing Grace 2007,  PG)
Amazing Grace
It's a 'history film' without being dull, and a 'religious film' without being preachy. But perhaps most of all, it's a movie that will convince any viewer that he or she can also make a difference in a sin-sick world desperately in need of social justice, mercy and compassion.
3
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
This movie takes us across the ocean to another place, but more importantly it asks them to step outside of themselves for a few moments and consider the value of lives they rarely consider valuable. Or at best, rarely think about at all.
4
Crash 2005,  R)
Crash
A riveting & provocative movie! It contains important human truths and questions that need to be asked.
5
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
18 short stories in one movie and it's everything about love in different depictions. My favourites are Bastille, Parc Monceau, Pere-Lachaise, Faubourg Saint-Denis and 14 Arrondissement!
6
Babel 2006,  R)
Babel
This shows us that history hasn't taught us how to overcome the separation and encourages us to remember that all of us share the same spiritual spine. Definitely this movie should win Oscar's Best Movie!
7
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Can you handle the truth?
8
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Very violent but isn't it depicted our life?
9
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
This movie recognizes and portrays the incredible camaraderie that exists among combat troops. These men were willing to sacrifice their lives, not for some idealistic cause or humanitarian effort but simply for each other.
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Another unique act from Johnny and I really love it!
11
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
Short but refreshing & creative!
12
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
The enemy is still ourselves!
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Still continuing the best of the trilogy!
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Intellectual but excited!
15
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
This world is really a reality show for us!
16
China Cry 1991,  PG)
China Cry
A good filming of true story!
17
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
The best HK film since A Better Tomorrow!
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best first part of a trilogy!
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I wish the depiction is like the book but still worthy to watch!
20
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Once again Spielberg made another his masterpiece!
21
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
One of my favourites movies from Adam!
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Jim really did his best performance in this movie!
23
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
From trash to somebody!
24
Speed 1994,  R)
Speed
The action sequences is competing with the bomb time tickings!
25
Platoon 1986,  R)
Platoon
One of a kind of war movies in all times!
26
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Lovely & compelling & classic love story!
27
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Sex is not the problem, lust and ego are!
28
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The astonishing ending from the trilogy!
29
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
The action-scenes are getting complicated and so is the script.
30
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
The conclusion is really worthy to watch!
31
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
Infernal Affairs II
This tense prequel made us have a whole picture of the trilogy!
32
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan)
The weakest of the trilogy but the best play from Andy Lau!
33
A Better Tomorrow 2010,  R)
A Better Tomorrow
Setting a new genre in HK movies history!
34
Once Upon a Time in China 1991,  R)
Once Upon a Time in China
Tshui Hark really made us to have self-reflection as Chinese!
35
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force)
A breakthrough film with relentess action-scenes from JC!
36
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
New Police Story (San ging chaat goo si)
A comeback from JC with new touch!
37
Tau man ji D (Initial D) 2005,  Unrated)
Tau man ji D (Initial D)
Thanks to Infernal Affairs directors who depicted it like its comic books!
38
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol)
Funny & creative collaboration of the trio - JC, SH, YB!
39
Needing You (Goo naam gwa neui) 2000,  Unrated)
Needing You (Goo naam gwa neui)
Is it the money and career or the one you really love?
40
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
The best Jet Lee's action choreography!
41
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Beautiful animation, emotionally appealing characters and a strong emphasis on the importance of responsible stewardship of creation and it inspires us to reexamine the corrosive effects of consumer culture.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments