My Favorite Movies


  1. alishas92
  2. Alisha

Give list a short description

  alishas92's Rating My Rating
1
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
one of my all time faves hysterical and an excellent storyline
2
Honey 2003,  PG-13)
Honey
excellent - i love it
3
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Awsum movie I love it!!!!
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
excellent film
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
excellent 1 of my faves
6
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
hilarious
7
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
hysterical a must see film...AWESOME
8
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
9
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
good awesome cars
10
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
11
Old Yeller 1957,  G)
Old Yeller
very upsetting
12
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
totally cute
13
The Man from Snowy River 1982,  PG)
The Man from Snowy River
a beautiful movie
14
Lassie 2005,  PG)
Lassie
excellent movie
15
Lassie Come Home 1943,  G)
Lassie Come Home
excellent movie
16
Courage of Lassie 1946,  G)
Courage of Lassie
good
17
Son of Lassie 1945,  G)
Son of Lassie
just adorable
18
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
Herbie Goes Bananas
hilarious
19
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
Herbie Goes to Monte Carlo
an awesome movie
20
Herbie Rides Again 1974,  G)
Herbie Rides Again
excellent movie
21
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
hilarous
22
Son of the Mask 2005,  PG)
23
Black Beauty 1994,  G)
24
The Young Black Stallion 2003,  G)
25
The Black Stallion Returns 1983,  PG)
The Black Stallion Returns
excellent movie
26
The Black Stallion 1979,  G)
The Black Stallion
excellent movie
27
The Black Stallion 1990,  Unrated)
28
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
very courageous nad also humorous
29
The Silver Stallion (The Silver Brumby) 1993,  G)
The Silver Stallion (The Silver Brumby)
an awesome movie
30
Winter Stallion 1992,  Unrated)
31
Lightning: The White Stallion 1986,  PG)
32
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
pretty funny
33
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
excellent
34
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
absolutely awsome
35
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
absolutely awesome
36
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
excellent
37
Return to Snowy River 1988,  PG)
Return to Snowy River
a beautiful movie
38
Jack Frost 1998,  PG)
Jack Frost
sligthtly depressing yet funny
39
Crossroads 2002,  PG-13)
Crossroads
excellent for any teen girl
40
Open Season 2006,  PG)
41
Two Brothers 2004,  PG)
Two Brothers
1 of my all time faves it is so sweet
42
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
bitchy
43
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
freaky as it is totally rated R it is so horrific and so terrifying
44
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
give me a H, give me an O, give me a T, whatdoes that spell...HOT HOT HOT (^I was bored! ok!^)
45
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
46
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
give me a H, give me an O, give me a T, what does that spell...HOT
47
When in Rome 2002,  G)
When in Rome
awesome
48
Winning London 2001,  G)
Winning London
gorgeous
49
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
totally cute
50
102 Dalmatians 2000,  G)
102 Dalmatians
totally cute
51
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
1 of my fave childhood stories
52
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
53
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
1 of my fave childhood stories
54
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
my fave childhood story cute
55
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
excellent storyline
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I've only seen like half the film but its pretty awesome!
57
Material Girls 2006,  PG)
58
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
i love it
59
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
It was gr8 back when it came out but now there r betta movies
60
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
awesome
61
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
interesting
62
Torque 2004,  PG-13)
Torque
good storyline
63
New York Minute 2004,  PG)
New York Minute
totally awesome
64
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
hilarious
65
Passport To Paris 1999,  G)
Passport To Paris
very feminine
66
The Challenge 2003,  G)
The Challenge
funny and totally girly
67
Billboard Dad 1998,  G)
Billboard Dad
HOT HOT HOT
68
Stuart Little 2 2002,  PG)
Stuart Little 2
cute animation
69
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
funny as
70
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
hilarious
71
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
hysterical
72
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
awesome storyline with adam sandler included
73
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny
74
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
awesome
75
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
terrifying it is NOT rated pg
76
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
77
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
hilarious
78
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
romantic
79
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
hysterical
80
Beethoven 1992,  PG)
Beethoven
awesome
81
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
Our Lips Are Sealed
totally cute
82
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
love it
83
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
totally hot
84
Home on the Range 2004,  PG)
Home on the Range
hilarious
85
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
beautiful storyline, but gets a little boring after a while. . .
86
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
Homeward Bound II - Lost in San Francisco
totally gorgeous
87
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
totally groovy
88
Balto 1996,  G)
Balto
i love dogs
89
Balto II: Wolf Quest 2001,  G)
Balto II: Wolf Quest
i love dogs
90
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
lovely storyline
91
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
dakota fanning and brittany murphy excellent actresses
92
Bad Girls 1994,  R)
Bad Girls
adults only rated r- excellent storyline
93
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
pretty awesome
94
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
pretty cool
95
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
really good story
96
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
excellent storyline
97
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
The most beautiful and sad movie ever!!!!!

I loved it so much I could continuously watch it for years and years and never get tired of it. Any dog lover will love this or anyone with a heart will love this.
98
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Hiliarious!!! Go Ricky bobby!!!
99
Flicka 2006,  PG)
100
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
101
Meet the Robinsons 2007,  G)
102
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
It was okay but the ones before it were betta
103
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
It was ok but the ones before it was better. They keep getting worse because they keep taking so much out of the story to fit in the movie. =[
104
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Pretty cool
105
The Last Kiss 2006,  R)
106
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
hilarious!!!! Ben Stiller is awesome!!!
107
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
great
108
Romy and Michele: In the Beginning 2004,  PG-13)
Romy and Michele: In the Beginning
Its ok. I liked it.
109
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
Josie and the Pussycats
great
110
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
Pretty cool
111
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
The Cheetah Girls 2
awesome
112
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Adorable!!!!
113
Joe Dirt 2001,  PG-13)
114
Cars 2006,  G)
Cars
Getting Old, my nephew loves it and he just keeps playing it over and over and over again. hmm. but its pretty cool.
115
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
Inspiring story. Use Protection!!!!
116
Matilda 1996,  PG)
Matilda
Pretty Cool
117
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
hilarious
118
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Hilarious!
119
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Pretty Cool
120
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Alright
121
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Pretty funny!
122
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
excellent
123
Shrek 2001,  PG)
Shrek
funny
124
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
pretty awsum! I love the whole chain weapon and how it lights on fire too. Pretty fricken awsum!!!
125
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
Sad, but awsum!
126
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
funny
127
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
128
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
Casper Meets Wendy
great
129
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
Cadet Kelly
excellent and funny
130
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
pretty alright
131
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
132
Holiday in the Sun 2001,  G)
Holiday in the Sun
alright
133
It Takes Two 1995,  PG)
134
Switching Goals 1999,  G)
Switching Goals
alright
135
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
Rabbit-Proof Fence
very sad!!! I love it!
136
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
excellent

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments