My Favorite Movies


  alisbookworm's Rating My Rating
1
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
I loved it. Witty and great.
Love is great when lasts only one night.
2
American Beauty 1999,  R)
3
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
I loved evything: story, actors, music. Great movie.
4
You've Got Mail 1998,  PG)
5
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
Lovely. Friendship and love- the key of a good relationship.
6
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Great movie. It makes me wonder if being normal is not crazy and if being crazy is not normal.
7
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
Great!
8
Lost In Translation 2003,  R)
9
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
10
Dangerous Beauty 1998,  R)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
12
Before Sunset 2004,  R)
13
The End of the Affair 1999,  R)
14
The English Patient 1996,  R)
15
No Regrets 2004,  Unrated)
No Regrets
An interesting movie which makes you ask yourself questions about decisions you've made and if you could or can be happier.
16
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
A good, witty and funny movie.
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
18
Salt on Our Skin (Desire) 1993,  R)
19
Gone With the Wind 1939,  G)
20
The Notebook 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments