My Favorite Movies
| Alireza64ir's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 2 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 3 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982, R) |
|
| 4 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 5 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 6 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 8 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 9 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 10 |
Blow-Up 1966, Unrated) |
|
| 11 |
Zerkalo (The Mirror) 1974, Unrated) |
|
| 12 |
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009, R)
I love everything about Haneke's cinema.Such as realistic narration and unpredictable events,....I think White Ribbon is his best so far.Haneke is master of suspense and it's unfair if we just admire the intellectual concept of his movies.Empty spaces in his movies allow us to live within characters and grasp the movie's heart.At the first the ending seemed confusing but like Cache it included all the clues.Definitely is movie of the year. |
|
| 13 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Departed 2006, R) |
|
| 15 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 16 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 17 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 18 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 19 |
Offret (The Sacrifice) 1986, PG) |
|
| 20 |
Match Point 2005, R) |
|
| 21 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 22 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 23 |
The Tree of Life 2011, PG-13)
Terrence Malick instead of creating unrealistic characters and complicated storylines focuses on the most important things in human's life which are philosophy of creation and human's nature. He tries to make the metaphysics tangible and ignore life's material side .after watching three of life,I felt that i don't need to watch spiritless and fake stories anymore. What made the tree of life emotionally rich ,was Malick's passion for seeking the roots and spirits of what we always see its outer side. It's normal that he doesn't care about the habits of impatient audience. Studying the humans reaction toward the simple events and other humans is what we really need for perfection and true happiness. |
|
| 24 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 25 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 26 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 27 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 28 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 29 |
A Prophet (Un prophete) 2009, R)
A masterpiece, and of the best movies of alltimes.Its so deep,flawless and obviously ahead of its similar classics.We rarely see such a subtle metaphor in movies.Besides A Prophet,Jacques Audiard has two more powerful and complicated crime dramas(The Beat That My Heart Skipped and Read My Lips).I recommend these too. |
|
| 30 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 31 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 32 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 33 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 34 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 35 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 36 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 37 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 38 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 39 |
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) 1994, Unrated) |
|
| 40 |
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent) 1989, NC-17) |
|
| 41 |
Masculin Feminin 1966, Unrated) |
|
| 42 |
Gomorrah (Gomorra) 2008, Unrated) |
|
| 43 |
Funny Games 1998, Unrated) |
|
| 44 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 45 |
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002, R) |
|
| 46 |
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007, R) |
|
| 47 |
Babel 2006, R) |
|
| 48 |
United 93 2006, R) |
|
| 49 |
The Triplets of Belleville 2003, PG-13) |
|
| 50 |
Inception 2010, PG-13)
Christopher Nolan is one of those directors who somehow broke the language of cinema.Inception is one of the most intelligent sci-fic movies ever made. |



















































mvieaddict posted 3 years ago
great movie choices you have,