Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  alioncub's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
very very very very very good
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
very very very very good film
3
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
very very very very good
4
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
very very very very very very very good
5
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
very very very very very very good
6
Muppet Treasure Island 1996,  G)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
very good
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
good
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
it was ok but went on to long
10
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
11
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
funy film
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
grate film
13
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
very funny film
14
Hocus Pocus 1993,  PG)
15
Black Beauty 1994,  G)
16
Bean 1997,  PG-13)
Bean
very very funny film
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
The Mummy 1999,  PG-13)
19
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
20
Muppets From Space 1999,  G)
21
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
22
The Muppets' Wizard of Oz 2005,  PG)
23
Herbie Rides Again 1974,  G)
24
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
25
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
26
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
27
The Blues Brothers 1980,  R)
28
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
29
The Scorpion King 2002,  PG-13)
30
Two Brothers 2004,  PG)
31
Dragonheart 1986,  PG-13)
32
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
33
Ice Age 2002,  PG)
34
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
35
Troy 2004,  R)
36
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
37
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments