My Favorite Movies


  alinaramona24's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Silence of the Lambs 1991,  R)
3
Hannibal 2001,  R)
4
Kinsey 2004,  R)
5
sex, lies, and videotape 1989,  R)
6
The Game 1997,  R)
7
Three to Tango 1999,  PG-13)
8
Boys and Girls 2000,  PG-13)
9
American Beauty 1999,  R)
10
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
11
Seven (Se7en) 1995,  R)
12
Arizona Dream 1993,  R)
13
Sylvia 2003,  R)
14
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
15
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
16
The Heartbreak Kid 2007,  R)
17
Patch Adams 1998,  PG-13)
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
19
Requiem for a Dream 2000,  R)
20
Blood Diamond 2006,  R)
21
Mulholland Falls 1996,  R)
22
Dark Water 2005,  PG-13)
23
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
24
Dying Young 1991,  R)
25
Off the Map 2003,  PG-13)
26
The Negotiator 1998,  R)
27
No Way to Treat a Lady 1968,  Unrated)
28
Disturbia 2007,  PG-13)
29
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
30
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
31
Red Eye 2005,  PG-13)
32
Sunshine 1999,  R)
33
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
34
A Few Good Men 1992,  R)
35
A Perfect Murder 1998,  R)
36
The Portrait of a Lady 1996,  PG-13)
37
Untamed Heart 1993,  PG-13)
38
A Walk to Remember 2002,  PG)
39
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
40
Signs 2002,  PG-13)
41
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
42
Quills 2000,  R)
43
The Village 2004,  PG-13)
44
Vanilla Sky 2001,  R)
45
Bandidas 2006,  PG-13)
46
Callejon De Los Milagros 1995,  Unrated)
47
Fuck (F*ck) 2005,  Unrated)
48
Amores Perros 2000,  R)
49
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
50
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
51
The Beach 2000,  R)
52
Medicine Man 1992,  PG-13)
53
Big Business 1988,  PG)
54
Liar Liar 1997,  PG-13)
55
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
56
Basil 1998,  R)
57
Girl, Interrupted 1999,  R)
58
All The King's Men 2006,  PG-13)
59
187 1997,  R)
60
The Fear: Resurrection (The Fear 2) 1999,  R)
61
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
62
Junior 1994,  PG-13)
63
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) 1998,  R)
64
Killing Me Softly 2002,  R)
65
Surviving Picasso 1996,  R)
66
Trust the Man 2006,  R)
67
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
68
Evolution 2001,  PG-13)
69
American Pie 1999,  R)
70
Lonely Hearts 2006,  R)
71
Spanglish 2004,  PG-13)
72
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
73
Beyond Borders 2003,  R)
74
Peter Pan 2003,  PG)
75
The Hot Chick 2002,  PG-13)
76
The Jacket 2005,  R)
77
The Pianist 2002,  R)
78
Point Break 1991,  R)
79
Regarding Henry 1991,  PG-13)
80
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
81
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
82
Scent of a Woman 1992,  R)
83
Great Expectations 1998,  R)
84
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
85
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
86
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
87
Meet the Parents 2000,  PG-13)
88
Goldfinger 1964,  PG)
89
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
90
Foxfire 1996,  R)
91
Legends of the Fall 1994,  R)
92
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1920,  Unrated)
93
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941,  Unrated)
94
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 2002,  Unrated)
95
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
96
Love Sick (Legaturi Bolnavicioase) 2006,  Unrated)
97
Orange County 2002,  PG-13)
98
Matilda 1996,  PG)
99
Transsiberian 2008,  R)
100
Failure to Launch 2006,  PG-13)
101
May 2002,  R)
102
My Best Friend's Girl 2008,  R)
103
Bounce 2000,  PG-13)
104
Sliding Doors 1998,  PG-13)
105
Scrooged 1988,  PG-13)
106
Tootsie 1982,  PG)
107
Original Sin 2001,  R)
108
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
109
Little Buddha 1994,  PG)
110
Caligula 1979,  R)
111
A Clockwork Orange 1971,  R)
112
Kingdom of Heaven 2005,  R)
113
Casino Royale 2006,  PG-13)
114
Pan's Labyrinth 2006,  R)
115
Beetlejuice 1988,  PG)
116
Ink 2009,  Unrated)
117
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
118
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
119
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
120
300 2007,  R)
121
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
122
Tron Legacy 2010,  PG)
123
The Other Man 2008,  R)
124
Birth 2004,  R)
125
The Painted Veil 2006,  PG-13)
126
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
127
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments