My Favorite Movies
| alimovie2002's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 2 |
Superman 1978, PG) |
|
| 3 |
In the Bedroom 2001, R) |
|
| 4 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 5 |
Malena 2000, R) |
|
| 6 |
March of the Penguins 2005, G) |
|
| 7 |
Misery 1990, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 9 |
The Piano 1993, R) |
|
| 10 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 11 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 12 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 13 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 14 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 15 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 16 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 17 |
Scream 1996, R) |
|
| 18 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 19 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 20 |
The Accused 1988, R) |
|
| 21 |
Little Black Book 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 23 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 26 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 27 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 28 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 29 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 30 |
Closer 2004, R) |
|
| 31 |
Platoon 1986, R) |
|
| 32 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 33 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 34 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 35 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 36 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 37 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 38 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 39 |
Carrie 1976, R) |
|
| 40 |
Grease 1978, PG) |
|
| 41 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 42 |
About Last Night... 1986, R) |
|
| 43 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 44 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 45 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 47 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 48 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 49 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 50 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 51 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 52 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 53 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 54 |
Die Hard 1988, R)
Excellent & Well FUCKING Done & Awesome & Cool & Fantastic & Great & Superb & I Dont Have Enough Words To Describe This GREAT Action Movie Which Is One Of the Best Ever! Willis Is BORN To Be McClane I Just Loved It And Alan Rickman Is The Best Villian In Die Hard Series With His Great Performance Bam U Get One Of The GReatest Movies Of 80's |
|
| 55 |
At First Sight 1999, PG-13) |
|
| 56 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 57 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 58 |
Match Point 2005, R) |
|
| 59 |
Halloween 1978, R)
I've Been Meaning To Watch This Movie For A Long Time And Now I Feel That It Was Worth The Wait |
|
| 60 |
Strange Days 1995, R) |
|
| 61 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 62 |
Born on the Fourth of July 1989, R) |
|
| 63 |
The Graduate 1967, PG)
Graduate Is Rated At One Of The Best Movies In The Top 20 .. I Object ! It Should Be In Top 10 .. It's Absloutely Brilliant Amazing Fantastic I Cant Find Enough Words To Describe How Good It Was .. Hoffman Is Underrated And Truly Amazing & Bancroft Was Great Ross Was Great Too ... The Camera Moves & Directing And PERFECT Music And The Ending .. uh Everything About This Movie Is JUST Great |
|
| 64 |
To Die For 1995, R) |
































































