My Favorite Movies
Lijst van beste films
| Alimonia's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 2 |
The Fall 2006, R) |
|
| 3 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Le Couperet 2005, Unrated) |
|
| 5 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 7 |
Avril 2006, Unrated) |
|
| 8 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 9 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 11 |
Tideland 2005, R) |
|
| 12 |
Kept and Dreamless (Las Mantenidas sin suenos) 2005, Unrated) |
|
| 13 |
Fracture 2007, R) |
|
| 14 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 15 |
Captivity 2007, R) |
|
| 16 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG) |
|
| 17 |
La Zona 2007, R) |
|
| 18 |
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) 2008, PG-13) |
|
| 19 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 20 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 21 |
Moulin Rouge 1952, Unrated) |
|
| 22 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 23 |
Inception 2010, PG-13) |























