My Favorite Movies


  1. alienun711
  2. Lori

my wish list for my collection

  alienun711's Rating My Rating
1
Over the Edge 1979,  PG)
2
The Wanderers 1979,  R)
3
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
4
The Buddy Holly Story 1978,  PG)
5
American Hot Wax 1978,  PG)
6
Summer of '42 1971,  R)
7
Foxes 1980,  R)
8
Play It Again, Sam 1972,  PG)
9
Quadrophenia 1979,  R)
10
Hardcore 1979,  R)
11
Carnal Knowledge 1971,  R)
12
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
13
Midnight Express 1978,  R)
14
The Reincarnation of Peter Proud 1975,  R)
15
Drive-In 1976,  PG)
16
Freaks 1932,  Unrated)
17
The Night of the Hunter 1955,  PG)
18
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
19
Better Off Dead 1985,  PG)
20
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean 1982,  PG)
21
Modern Girls 1986,  PG-13)
22
Skateboard 1977,  PG)
23
Reckless 1984,  R)
24
Breaking Glass 1980,  R)
25
Carny 1980,  R)
26
Repo Man 1984,  R)
27
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
28
The Cotton Club 1984,  R)
29
Wish You Were Here (Too Much) 1987,  R)
30
Smithereens 1982,  R)
31
Lunch Wagon (Come 'n' Get It) (Lunch Wagon Girls) 1981,  R)
32
Liquid Sky 1982,  R)
33
Lost Angels (The Road Home) 1989,  R)
34
Crimes of Passion 1984,  R)
35
Dressed to Kill 1980,  R)
36
Night of the Comet 1984,  PG-13)
37
Vamp 1986,  R)
38
Motel Hell 1980,  R)
39
Christine 1983,  R)
40
Sweet Dreams 1985,  PG-13)
41
Near Dark 1987,  R)
42
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
43
Birdy 1984,  R)
44
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains 1982,  R)
45
Hairspray 1988,  PG)
46
Blood & Concrete 1990,  R)
47
The Addiction 1995,  Unrated)
48
Dill Scallion 1999,  Unrated)
49
The Jerky Boys 1995,  R)
50
Basquiat 1996,  R)
51
I Shot Andy Warhol 1996,  R)
52
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
53
Gummo 1997,  R)
54
Ed Wood 1994,  R)
55
Boogie Nights 1997,  R)
56
Inside Deep Throat 2004,  NC-17)
57
The Stoned Age 1994,  R)
58
Lost Highway 1997,  R)
59
Whore (If You're Afraid to Say It... Just See It) 1991,  NC-17)
60
Heavenly Creatures 1994,  R)
61
Class of 1999 1990,  R)
62
Grandma's Boy 2006,  R)
63
Sin City 2005,  R)
64
House of 1000 Corpses 2002,  R)
65
The Devil's Rejects 2005,  R)
66
Seeing Other People 2004,  R)
67
Mayor of the Sunset Strip 2003,  R)
68
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
69
Kinsey 2004,  R)
70
The Boondock Saints 2000,  R)
71
Henry & June 1990,  NC-17)
72
High Art 1998,  R)
73
Crash 1996,  NC-17)
74
Kurt & Courtney 1998,  R)
75
Monster 2003,  R)
76
Bound 1996,  R)
77
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream 2005,  Unrated)
78
American Hardcore 2006,  PG)
79
A Bronx Tale 1993,  R)
80
Naked Lunch 1991,  R)
81
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
82
Johns 1996,  R)
83
Crossroads 1986,  R)
84
Betty Blowtorch (And Her Amazing True Life Adventures) 2003,  Unrated)
85
The American Nightmare - A Celebration of Films from Hollywood's Golden Age of Fright 2000,  Unrated)
86
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
87
Factory Girl 2006,  R)
88
Zombieland 2009,  R)
89
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
90
The Rules of Attraction 2002,  R)
91
11:14 2003,  R)
92
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
93
The Cottage 2008,  R)
94
The Believer 2001,  R)
95
Night of the Creeps 1986,  R)
96
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
97
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
98
FUBAR 2002,  R)
99
One Crazy Summer 1986,  PG)
100
Fright Night 1985,  R)
101
Twilight 2008,  PG-13)
102
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
103
Without A Paddle 2004,  PG-13)
104
It Might Get Loud 2009,  PG)
105
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
106
Bad Ronald 1974,  Unrated)
107
Two-Lane Blacktop 1971,  R)
108
The Return of the Living Dead 1985,  R)
109
I Know My First Name Is Steven (The Missing Years) 1989,  Unrated)
110
Summer Dreams: Story Of The Beach Boys 1991,  R)
111
The Year My Voice Broke 1987,  PG-13)
112
Cabin Fever 2002,  R)
113
Rush 1991,  R)
114
Mortuary 2005,  R)
115
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
116
The Dead Zone 1983,  R)
117
Spun 2002,  R)
Spun
jason schwartzman

mickey rourke
118
Crazy Heart 2009,  R)
119
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
120
Prey for Rock & Roll 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments