My Favorite Movies
| alienkismet's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 4 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 5 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 6 |
The Departed 2006, R) |
|
| 7 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 8 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 11 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 12 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 13 |
The Thomas Crown Affair 1999, R) |
|
| 14 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 15 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 16 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |





















