Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. alidennova
  2. ALI

I like To wacth movies alot and people think that they know me joudging on that

  alidennova's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
2
Kung Fu Panda 2008,  PG)
3
Wanted 2008,  R)
4
Shark Tale 2004,  PG)
5
Beowulf 2007,  PG-13)
6
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
7
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
8
Alexander 2004,  R)
9
Changeling 2008,  R)
Changeling
for crying our eyes out
10
Gia 1998,  R)
Gia
only for good boys
11
Playing by Heart 1998,  R)
12
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
i believe its a great movie
13
Seven Pounds 2008,  PG-13)
14
Hitch 2005,  PG-13)
15
I Am Legend 2007,  PG-13)
16
I, Robot 2004,  PG-13)
17
Hancock 2008,  PG-13)
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
19
Independence Day 1996,  PG-13)
20
Wild Wild West 1999,  PG-13)
21
Ali 2001,  R)
22
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Sleepy Hollow 1999,  R)
27
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
28
Chocolat 2000,  PG-13)
29
The Golden Compass 2007,  PG-13)
30
Kingdom of Heaven 2005,  R)
31
The Dreamers 2003,  NC-17)
32
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
33
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
34
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
35
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
36
Gangs of New York 2002,  R)
37
The Beach 2000,  R)
38
Body of Lies 2008,  R)
39
The Quick and the Dead 1995,  R)
40
Marvin's Room 1996,  PG-13)
41
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
42
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
43
There's Something About Mary 1998,  R)
44
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
45
Madagascar 2005,  PG)
46
Meet the Parents 2000,  PG-13)
47
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
48
Daredevil 2003,  PG-13)
49
Zoolander 2001,  PG-13)
50
The Little Mermaid 1989,  G)
51
Armageddon 1998,  PG-13)
52
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
53
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
54
Phone Booth 2003,  R)
55
The Sound of Music 1965,  G)
56
The Cable Guy 1996,  PG-13)
57
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
58
Good Will Hunting 1997,  R)
59
Yes Man 2008,  PG-13)
60
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
62
Shrek 2001,  PG)
63
The Mask 1994,  PG-13)
64
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
65
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
66
Liar Liar 1997,  PG-13)
67
Robots 2005,  PG)
68
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
69
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
70
21 2008,  PG-13)
71
Me, Myself & Irene 2000,  R)
72
The Ring 2002,  PG-13)
73
Mean Girls 2004,  PG-13)
74
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
75
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
76
The Accidental Husband 2008,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
78
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
79
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
80
Back to the Future Part II 1989,  PG)
81
Deep Impact 1998,  PG-13)
82
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
83
The Simpsons: Christmas with the Simpsons 2008,  Unrated)
84
The Simpsons: Christmas with the Simpsons 2 2008,  Unrated)
85
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
86
The Simpsons Christmas Special 1991,  Unrated)
87
The Simpsons - Gone Wild 1989,  Unrated)
88
The Last Samurai 2003,  R)
89
Four Brothers 2005,  R)
90
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
91
City of Angels 1998,  PG-13)
92
Dead Poets Society 1989,  PG)
93
Hitman 2007,  R)
94
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
95
King Arthur 2004,  PG-13)
96
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
97
Shrek 2 2004,  PG)
98
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
99
Vanilla Sky 2001,  R)
100
First Daughter 2004,  PG)
101
You've Got Mail 1998,  PG)
102
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
103
French Kiss 1995,  PG-13)
104
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
105
Addicted to Love 1997,  R)
106
Black Hawk Down 2001,  R)
107
Troy 2004,  R)
108
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
109
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
110
Saving Private Ryan 1998,  R)
111
What Women Want 2000,  PG-13)
112
Final Destination 3 2006,  R)
113
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
114
The Transporter 2002,  PG-13)
115
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
116
The Incredibles 2004,  PG)
117
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
118
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
119
Marley & Me 2008,  PG)
120
17 Again 2009,  PG-13)
121
Inkheart 2008,  PG)
122
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
123
American Pie 1999,  R)
124
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
125
Step Up 2006,  PG-13)
126
The Tuxedo 2002,  PG-13)
127
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
128
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
129
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
130
The Matrix 1999,  R)
131
Speed 1994,  R)
132
The Lake House 2006,  PG)
133
The Devil's Advocate 1997,  R)
134
Sweet November 2001,  PG-13)
135
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
136
Johnny Mnemonic 1995,  R)
137
Twilight 2008,  PG-13)
138
Gran Torino 2008,  R)
139
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
140
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
141
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
142
Forrest Gump 1994,  PG-13)
143
Evan Almighty 2007,  PG)
144
Fight Club 1999,  R)
145
Seven (Se7en) 1995,  R)
146
Snatch 2001,  R)
147
Babel 2006,  R)
148
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
149
Sleepers 1996,  R)
150
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments