My Favorite Movies
This is only the beginning...
| alice5mith's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13)
I'm truly grateful to the Disney studios for this one. Well, it's probably perfect for anyone to see once or twice. It has a great plot, it has adventure, action, fantasy, romance, even a little horror (if you're a kid you might be scared of skeletons). The script is excellent, all the main characters make great, meaningful entrances and you... if you don't pay attention, you can drop yourself in the fantastic world of Captain Jack and believe me, I've never been able to get out of there. |
|
| 2 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 3 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 4 |
Sherlock Jr. 1924, Unrated) |
|
| 5 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 6 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 9 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 10 |
Destry Rides Again 1939, Unrated) |
|
| 11 |
Arizona Dream 1993, R) |
|
| 12 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 13 |
To Have and Have Not 1944, Unrated) |
|
| 14 |
I'm No Angel 1933, Unrated) |
|
| 15 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 16 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 17 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 18 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13)
It's not quite clear to me how the inventor teached Edward all these things or if they are the result of the loneliness and suffering he has endured; certain is that he developed some very special ethics of love, which naturally can not be understood by the neighborhood's people, who can touch the world and have spoted it. Edward can not touch them, but he finds so many ways to show his affection. They touch him and they seem to hurt him every time... I was afraid, at some point, that Edward was going to get real hands and get caught in the neighborhood. I think that would have been really sad... he was supposed to be taken care with someone else's hands, like Peg did when she tried to heal his cuts, only this couldn't be... our world lost its purity. But Edward belongs to a different world, from which we only had a glimpse. |
|
| 20 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 22 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 23 |
The Man Who Cried 2000, R) |
|
| 24 |
The Brave 1997, Unrated) |
|
| 25 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 26 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 27 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 28 |
Blow 2001, R) |
|
| 29 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 30 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 31 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Cabin Boy 1994, PG-13) |
|
| 33 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 34 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 35 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 36 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 37 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 38 |
The Jungle Book 1967, G) |
|
| 39 |
Vincent 1982, G) |
|
| 40 |
Frankenweenie 1992, PG) |
|
| 41 |
Down by Law 1986, R)
Magic Jim Jarmusch movie. Black and white, unbelievable music. Comical and revealing alike. "It's not the fall that kills you, it's the sudden stop"; "Life is a limbo dance but it's a question of where you get down not how low you can get" - these things are literally written on the walls. Surprises arise everywhere. Not much action, but no need for it. It's not about doing things, it's about the world and the people in it. |
|
| 42 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 43 |
The Devil is a Woman 1935, Unrated)
A seductive and ice-hearted Marlene plays with men's hearts but in the end she offers a surprise. How is the title to be read? Until the final scene, it's pretty clear: this woman is the devil himself. But then, there's another one: even the devil (she who seems to be) is only a woman capable of love... who can tell? |









































