My Favorite Movies


  alhamo83's Rating My Rating
1
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Best when you're abt to sleep, cos it'll make u....in a good way, of course. Fell in love with Scarlett here.
2
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
A geek's triumph! People might find it un-funny, but who cares... it makes me laugh.
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A truly full of testosterone flick. Have to watch it more than once to understand it.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A combination of drama, sci-fi, romance, and all else - weird, but i'm a fan.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
A shocking crime thriller from David Fincher. Brad Pitt and Morgan Freeman were a joy to watch together. Really dark. "What's in the Box?!'
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
The first Natalie Portman movie. She's already HOT back then. Not to mention TALENTED.
7
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
A romantic epic. A story of one man's never-ending love for a woman. The soundtrack is great too.
8
Closer 2004,  R)
Closer
A very different and complicated love story. The main actors are Natalie and Clive, not Julia and Jude. The song 'Blower's Daughter' by Damien Rice really touched you after watching this.
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Trainspotting 1996,  R)
12
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Scary scenarios....but it is happening now!
13
Memento 2000,  R)
Memento
Bloody brilliant flick from Chris Nolan.
14
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
A wicked ending. The most disturbing thing is that i get to enter into his mind and it ain't pretty. And you'll never listen to Phil Collins' "Sussudio" the same way again...
15
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Never got tired of it. The best Adam Sandler movie ever!
16
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
A journey of sexual discovery
17
Troy 2004,  R)
Troy
Featuring lots of my fav actors, this movie rocks. But Paris was a sore loser!
18
Pi 1998,  R)
Pi
Only watch bits and pieces of it. Very complex indeed, but it is really a grounbreaking debut from Darren Aronofsky. The level of paranoia exceeds those in 'A Beautiful Mind'!
19
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Great movie for guys out there... Scene-stealin' performance from Jack Black.
20
In Good Company 2004,  PG-13)
In Good Company
I just realized the title serves two different questions. First, are there really in a good company? Second, can Carter convince Dan that Alex is in good company?

Anyway, i really felt this movie. It really explains the saying, 'lonely at the top'. And it also proves that, no matter how successful you are, happiness is not there as long as u figured out what u really want in life.
21
Interview with the Vampire 1994,  R)
22
Legends of the Fall 1994,  R)
23
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
24
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
25
A Life Less Ordinary 1997,  R)
26
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
27
Overnight Delivery 1996,  PG-13)
28
Sleepers 1996,  R)
29
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
This movie shows how great an actor Matt Damon is. After watching it, u'll be shocked by how sick his Mr. Ripley, but u also can't help praising his geniusness. A multi-talented ensemble cast which includes Gwyneth, Jude and Phillip Seymour. And Matt sings too...
30
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
The fact that Matt and Ben penned this movie makes me wonder how genius they were. Not sure abt Ben these days.
31
Garden State 2004,  R)
Garden State
It's a drama alright. But it suits the most for the those in search of something meaninful in their life. Need me to mention Natalie Portman?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments