My Favorite Movies
| alfgoetz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 4 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Sin City 2005, R) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 10 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 11 |
American Pie 1999, R) |
|
| 12 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 13 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 14 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 15 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 16 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 17 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 18 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 19 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 20 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 21 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 22 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 23 |
Big 1988, PG) |
|
| 24 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 25 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 26 |
Memento 2000, R) |
|
| 27 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 28 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 29 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 30 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 31 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 32 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 33 |
Desperado 1995, R) |
|
| 34 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 35 |
Snatch 2001, R) |
|
| 36 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 37 |
The Cell 2000, R) |
|
| 38 |
BASEketball 1998, R) |
|
| 39 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 40 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 41 |
Killer Klowns from Outer Space 1988, PG-13) |
|
| 42 |
Predator 1987, R) |
|
| 43 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 44 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 45 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 46 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 47 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 48 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 49 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 50 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 51 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 52 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 53 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 54 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 55 |
Moon 2009, R) |
|
| 56 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13)
Brilliant film. It felt like Guy Richie put a lot into the creative process for this project. It had the right amount of everything; humour, wit, charm, grit and action. All with masterful art direction and cinematography. Not to mention his signature fight choreography (which I thoroughly enjoyed). I almost wish that he had done Holmes' "plan of attack" sequence one final time with Blackwood at the end. I don't know if that would have felt like too much though. |
|
| 57 |
Office Space 1999, R) |
























































