My Favorite Movies


  alexpotapov's Rating My Rating
1
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
great adaptation of Steinbeck's novel-Since I read many books , I appreciate
such novels-now seems much too
sentimental, but startling view of Okies-
many quotes from film- marvelous emotional depiction of depression era-
2
Gone With the Wind 1939,  G)
3
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
on everyone's top ten- Welles had amazing insight for such a young man- total genius- could not top it all his career-
rosebud- based on real newpaper publisher-saw his Hearst castle in California
4
High Noon 1952,  Unrated)
5
The Lord of the Rings 1978,  PG)
6
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
classic Cain and Abel story- re:James Dean
at beginning of ww1- Still relevent for today's
generation- son desperately wanting love of
distant father-mother abandoned family for
life of prostitution-emotional scenes
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
terrific movie of Gothic literature- could not have been presented better
8
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
Cannot understand movie making without
seeing this classic- blockbuster movie at its
best- Charleston Heston defines and is Moses-
Non Christians should view it to understand
Christianity-
9
The Maltese Falcon 1941,  PG)
10
The Seventh Seal ,  Unrated)
11
Help! 1965,  G)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
all lotr are great- Often reread some of the
novels after seeing a movie to better understand and appreciate them-
13
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
always enjoy Quentin's movies- humour
balances the violence-great to see an aging
Travolta doing well-Uma is always sexy-
15
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
16
Giant 1956,  G)
Giant
tension between the three, revealed later,
adds to appreciation- giant Texas- three
represent different aspects of Texas- early
movie on racial equality- Dean's last movie,
finished weeks before his death, suggests
how great he could have been, though
early deaths always create a legend-
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
love all of them- relate them to the novels
18
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
19
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
very good Mel Brooks satire- could have
been better- many memerable scenes and
quotes-
20
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
good for viewers with little history interest
-harkens back to '60s Biblical epics- added
dimension of special effects- everyone
performs well-
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
22
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
still a classic for its time-
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Natural 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments