alexp401's Rating
My Rating
1
2
Powder
1995, PG-13)
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Persona
1966, Unrated)
17
18
19
20
one of the best tenderness movies i've seen
21
22
teeth vagina..a natural born chastity device :)
23
this movie express what the most people refuse to aknowledge: their shadows
24
25
the ego and the shadow, the persona and the soul's image
26
talkin bout obsession..
27
28
Primer
2003, PG-13)
29
take a distance from your so called "reality"
30
31
32
33
34
35
36
nice in their rice
37
Safe
1995, R)
subtle critic of the House
38
a classic sensitive delicate movie
39
John Cleese, the miracle !
40
:)
41
beautiful nightmare
42
nice movie about rediscovering the inner soul in an outside scenery
43
44
love the theme and the scene in scene reality type great film-maker !!
45
46
47
48
49
50
51
Doubt
2008, PG-13)
ipocrits
52
53
54
55
nice portrait "interesting?" :)
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
mild movie about life and a stupid shrink
81
Stalker
1979, Unrated)
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
Moon
2009, R)
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
Lemming
2005, Unrated)
119
120
121
122
123
124
125
El Topo
1971, Unrated)
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
this is one of my favorite movie in childhood
161
162
163
164
165
166
167
168
On the other side of the fence it was an identic world. We grow up learning things that shapes us in a specific way. We learn that cats are nice, those children learned that cats are evil. Language is shaping ourselves.
169
170
171
172
173
174
175
Medea
1987, Unrated)
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
Blow
2001, R)
196
197
Pi
1998, R)
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
a film about Mark Zuckerberg
209
Monday
2000, Unrated)
210
211
212
213
This movie is from 1974, not from 2006 !
214
215
216
217
218
219
220
221