My Favorite Movies
Give list a short description
| alexivan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 2 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 3 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 4 |
The Man Who Cried 2000, R) |
|
| 5 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 11 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 12 |
Don Juan DeMarco 1995, PG-13) |
|
| 13 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 14 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 15 |
The Astronaut's Wife 1999, R) |
|
| 16 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 17 |
From Hell 2001, R) |
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 20 |
Sleepy Hollow 1999, R) |




















